"Πέταξε" την ευκαιρία η ΑΕΚ

Μεγάλη ευκαιρία να περάσει στην κορυφή της βαθμολογίας έχασε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ η οποία ηττήθηκε με 3-0 σετ στο ντέρμπι κορυφής απέναντι στην Θέτιδα για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η “Ένωση” δεν μπόρεσε να δείξει το καλό αγωνιστικό της πρόσωπο και “λύγισε” στη Νέα Φιλαδέλφεια απέναντι σε έναν ανώτερο αντίπαλο. Μετά και το χθεσινό αποτέλεσμα το “κιτρινόμαυρο” τμήμα παρέμεινε στους 16 βαθμούς, τέσσερις πίσω από την κορυφή ενώ κινδυνεύει να πέσει από την 2η θέση εφόσον νικήσει ο τρίτος Ηλυσιακός.

Στο πρώτο σετ η Θέτιδα εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα λάθη της ΑΕΚ στην άμυνα με αποτέλεσμα να βρίσκεται συνεχώς μπροστά στο σκορ και να πάρει τη νίκη με 25-19. Η “Ένωση” έκανε αρκετά λάθη σε κρίσιμα σημεία τα οποία και έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων. Η ομάδα του Γιώργου Σαμαρά προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο σετ βελτιώνοντας σημαντικά την εικόνα της. Η “Ένωση” βελτίωσε το μπλογκ της και ήταν πιο αποτελεσματική στην επίθεση με αποτέλεσμα να πάρει τον έλεγχο του αγώνα. Απέκτησε ένα σημαντικό προβάδισμα με 23-21 πιστεύοντας ωστόσο πως το σετ είχε κριθεί. Η ομάδα της Θέτιδας με τέσσερις σερί πόντους έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 25-23 και έκανε το 2-0 αποκτώντας ένα σαφές προβάδισμα για τη νίκη. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να αντιδράσει ούτε στο τρίτο σετ γνωρίζοντας την ήττα με 25-18 και 3-0 αντίστοιχα. Αυτή είναι η δεύτερη ήττα για το “κιτρινόμαυρο” τμήμα στο πρωτάθλημα που την διατήρησε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Τα σετ: 19-25, 23-25, 18-25

ΑΕΚ (Σαμαράς): Χρυσομάλλη, Οικονομίδου, Μαλουσάρη, Ζίγκα, Μπίσκου, Γκρέκα / Λύρα (λ), Μπελιά, Σουβαλιώτη, Αντωνιάδη, Ματιάδη, Βάθη

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Λυκογιάννη): Χρήστου, Σιρίνινα, Γιοβάνη, Αργυροπούλου, Γεωργιάδου, Δρακουλίδου / Ξηνταρά (λ), Καραμπάλη (λ), Βενέτη.