Πέρασε ...αέρας από την Κρήτη η ΑΕΚ

Την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ που επικράτησε σήμερα και του ΓΑΣ Μεσσαρά στην Κρήτη με 3-0 σετ. Μετά την επιβλητική νίκη στην πρεμιέρα τα κορίτσια του Γιώργου Σαμαρά πέρασαν αλώβητες και από την Κρήτη και συνεχίζουν την πορεία τους προς την άνοδο στα μεγάλα σαλόνια. Πολύ καλή εμφάνιση από τις “κιτρινόμαυρες” που δείχνουν ότι έχουν ακόμα πολλά περιθώρια βελτίωσης.

Η ΑΕΚ με κορυφαίες τις Χρυσομάλλη, Οικονομίδου και Ζίγκα έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-20. Η “Ένωση” ξεκίνησε με ένα σημαντικό σερί που την έφερε μπροστά με 11-4 και της έδωσε από την αρχή το προβάδισμα για τη νίκη. Οι “κιτρινόμαυρες” αύξησαν την διαφορά σε 15-8 και παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχες προσπάθησαν να “ψαλιδίσουν” το σκορ η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 25-20. Στο δεύτερο σε ο ΓΑΣ Μεσσαράς προσπάθησε να αιφνιδιάσει και προηγήθηκε με 12-9, εκμεταλλευόμενος και τα εύκολα λάθη της ΑΕΚ. Με ηγετικό δίδυμο τις Χρυσομάλλη και Οικονομίδου ωστόσο η ομάδα του Γιώργου Σαμαρά έκανε την ανατροπή και πήρε και το δεύτερο σετ με 25-22 κάνοντας το 2-0. Με κεκτημένη ταχύτητα συνέχισε και στο τρίτο σετ η “Ένωση” που με τις Μπίσκου και Ζίγκα πήρε προβάδισμα σε 11-13 και 12-15 αντίστοιχα ενώ η Μαλουσάρη ήταν αυτή που έφερε την διαφορά στο +5 (13-18). Οι “κιτρινόμαυρες” πήραν τη νίκη με 25-19 και 3-0 αντίστοιχα φτάνοντας στους 6 βαθμούς σε δύο παιχνίδια.

Τα σετ: 20-25, 22-25, 19-25

ΓΑΣ ΜΕΣΣΑΡΑΣ (Ιωάννου): Ποδαρά, Μαυρέα, Γεωργιλά, Χαραβελούλη, Τσοπούλου, Ξαγοραράκη Β. / Σαμπάτη (λ), Ξαγοραράκη Γ., Αποστολάκη, Μυγδάλη.

ΑΕΚ (Σαμαράς): Χρυσομάλλη, Οικονομίδου, Ζίγκα, Μπίσκου, Γκρέκα, Μαλουσάρη / Λύρα (λ), Μπέλια (λ), Αντωνιάδη, Βυζαντινού, Γεωργακοπούλου, Σουβαλιώτη.