Μη αναστρέψιμη…

Εικόνες από το ΑΕΚ-Θέτιδα

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ και από την Θέτιδα, χάνοντας και τις όποιες ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι με τρεις γρήγορους πόντους, με την Θέτιδα να παίρνει άμεσα τάιμ άουτ για να ανακόψει τον ρυθμό. Οι «φιλοξενούμενες» ισοφάρισαν και από εκείνο το σημείο το παιχνίδι πήγαινε πόντο –πόντο με την «Ένωση» να έχει το ελαφρύ προβάδισμα μέχρι τα μέσα του σετ. Στη συνέχεια τα συνεχόμενα λάθη των «κιτρινόμαυρων» είχαν ως αποτέλεσμα η Θέτιδα να πάρει προβάδισμα σε ένα κρίσιμο σημείο και να φτάσει στη νίκη με 25-21. Ίδια η εξέλιξη και στο δεύτερο σετ με την «Ένωση» να έχει κατά διαστήματα το προβάδισμα αλλά να «γκρεμίζει» ότι χτίζει μέσα στο γήπεδο από τα δικά της λάθη. Η Θέτιδα ήταν πιο συγκεντρωμένη και εύστοχη στην τελική προσπάθεια με αποτέλεσμα να κάνει το 2-0 στα σετ. Ο Γιώργος Σαμαράς ξεκίνησε το παιχνίδι με λίμπερο την Μπέλια και την Αργυροπούλου ακραία ενώ στην πορεία πέρασε και την Βενέτη στην πάσα στη θέση της Γεωργαντά. Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ κυριολεκτικά «αυτοκτόνησε» δείχνοντας για μια ακόμη φορά τα πολλά αγωνιστικά κενά που έχει. Ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, κατάφερε να «χτίσει» διαφορά» και να προηγηθεί με 20-16. Ακόμα και τότε όμως δεν κατάφερε να πάρει το σετ καθώς έχασε με 22-25 και 3-0 αντίστοιχα.

Τα σετ: 21-25, 21-25, 22-25

ΑΕΚ: Μπέλια (λ), Νούσια, Αργυροπούλου, Καράτερζη, Ζίγκα, Φιλιπιόνκα, Βενέτη, Γεωργαντά, Κουτρουμπή

ΑΣΠ Θέτις: Μελετιάδη, Αργυροπούλου, Εσντέλ, Λεωνίδου, Γιόβιτς, Ξηνταρά, Χρηστινίδου (λ)