Εύκολη πρόκριση για την ΑΕΚ

Η “Ένωση” έπαιξε όσο χρειάστηκε για να πάρει το επιθυμητό αποτέλεσμα που την έφερε στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης. Η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου ήταν πολύ καλύτερη και με εξαίρεση το τρίτο σετ όπου χαλάρωσε, δεν αντιμετώπισε πρόβλημα για να φτάσει στην τελική επικράτηση. Στο πρώτο σετ οι Κρητικοί αποδείχτηκαν δυνατός αντίπαλος για την ΑΕΚ που είχε κάποια καλά ξεσπάσματα που της έδωσαν και το προβάδισμα στο σκορ. Οι “φιλοξενούμενοι” βρέθηκαν να προηγούνται με 19-21 ωστόσο στη συνέχεια οι “κιτρινόμαυροι” ήταν πιο σοβαροί και έκαναν την ανατροπή κερδίζοντας με 25-23. Στο δεύτερο σετ η “Ένωση” έκανε τα εύκολα δύσκολα καθώς από το 16-12 και το 20-17 που ήταν μπροστά στο σκορ, επέτρεψε στους Κρητικούς να μειώσουν σε 24-22, κερδίζοντας ωστόσο το σετ με 25-23. Οι “κιτρινόμαυροι” πίστεψαν πως το ματς είχε κριθεί με αποτέλεσμα να χαλαρώσουν στο τρίτο σετ. Ο ΟΦΗ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της ΑΕΚ και πήρε τη νίκη με 25-18 μπαίνοντας και πάλι στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι φρόντισαν να “κόψουν” γρήγορα τις ορέξεις της αντίπαλης ομάδας κάνοντας εξαιρετικό παιχνίδι στο τέταρτο σετ, κερδίζοντας εύκολα με 25-13. Πολύ καλή εμφάνιση από όλους τους παίκτες που οδηγούν την ομάδα αήττητη σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Η ΑΕΚ μετράει πέντε σερί νίκες στο πρωτάθλημα που την έχουν φέρει στην κορυφή της βαθμολογίας στο πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών. Περίπου 30 Ενωσίτες βρέθηκαν και χθες στο κλειστό του Μετς χειροκροτώντας τις προσπάθειες των παικτών του “Δικεφάλου”.

Τα σετ: 25-23, 25-23, 18-25, 25-13

ΑΕΚ: Λάππας, Αλεξίου, Κρέτσης, Κανέλλος, Μαυραγάνης, Παπαδόπουλος, Αχιλλεόπουλος, Κουλοχέρης, Σωνάκης, Ανάγνου, Δεληπρίμης και Δραβόπουλος.

ΟΦΗ: Χαριτωνίδης, Τζελάτι ,Καπίρης Δημητριάδης Αντιφάκος Μαριάτος Τεφτσής, Σταυρόπουλος, Κοσκινάς, Μονιάκης, Μουτάφης, Παπαδάκης.