Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ, στη Νέα Φιλαδέλφεια κρίνεται η άνοδος

Εικόνες από το Θέτιδα-ΑΕΚ

Μεγάλη ευκαιρία να πανηγυρίσει από σήμερα την άνοδο στην Α1 έχασε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ που γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από τον Ηλυσιακό στα Ιλίσσια στον 2ο μεταξύ τους αγώνα. Μετά τη νίκη στο πρώτο ματς στη Νέα Φιλαδέλφεια η “Ένωση” είχε την δυνατότητα να τελειώσει ιδανικά τη σεζόν ωστόσο το εισιτήριο της ανόδου θα κριθεί τελικά στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο στις 19:30 στο σχολικό κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας.

Η ομάδα παρουσιάστηκε πολύ αγχωμένη, έκανε σωρεία λαθών τα οποία και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Ηλυσιακός που ήταν πιο συγκεντρωμένος στο παιχνίδι. Πλέον η ΑΕΚ χρειάζεται να ανασυγκροτηθεί άμεσα και το Σάββατο να παρουσιάσει ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο για να μπορέσει να πετύχει τον στόχο της και να μην αφήσει αυτή τη σεζόν να χαθεί έτσι άδοξα.

Αγωνιστικά το παιχνίδι δεν αντέχει ιδιαίτερης κριτικής καθώς με εξαίρεση το πρώτο σετ, ο Ηλυσιακός ήταν πολύ καλύτερος. Η Μαρία Οικονομίδου ήταν απελπιστικά μόνη απέναντι σε έναν αντίπαλο που ήταν πολύ αποτελεσματικός στο μπλοκ αλλά και στην επίθεση. Η “Ένωση” είχε πολλά θέματα στην υποδοχή χάνοντας το δεύτερο σετ με 25-17 και το τρίτο με 25-14.

Τα σετ: 25-21, 25-17, 25-14,

ΑΟ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Αποστολογιωργάκης): Αναγνώστου, Χριστοδούλου, Χαμπηλομάτη, Μπέμπη, Σωτηρίου, Λιαρούτσου / Παπαδάκη (λ), Τσιγαρίδα, Τζαλαλή Κ., Τζαλαλή Σ.

ΑΕΚ (Σαμαράς): Χρυσομάλλη, Οικονομίδου, Μαλουσάρη, Ζίγκα, Μπίσκου, Γκρέκα / Λύρα (λ), Μπελιά, Σουβαλιώτη, Αντωνιάδη,