Χωρίς αντίπαλο η ΑΕΚ πέρασε και από την Πάτρα

Εικόνες από το ΕΑΠ-ΑΕΚ

Η Ένωση” επικράτησε με 3-0 σετ της ΕΑ Πατρών για την 10η αγωνιστική της Α2 Ανδρών και παρέμεινε αήττητη στην κορυφή της βαθμολογίας στον όμιλο της. Η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου διατηρεί το απόλυτο στο φετινό πρωτάθλημα και επιβεβαιώνει σε κάθε παιχνίδι πως αποτελεί το μεγάλο φαβορί για την πρώτη θέση και την άνοδο της στα μεγάλα σαλόνια. Οι “κιτρινόμαυροι” παρουσιάστηκαν και σήμερα σοβαροί στο παιχνίδι τους και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην γηπεδούχο ομάδα που ήταν φανερό πως δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των “κιτρινόμαυρων”.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ μπήκε πολύ σοβαρή και κατάφερε να πάρει από νωρίς προβάδισμα στο σκορ. Πολύ καλή επίθεση αλλά και αποτελεσματικό μπλογκ από την “Ένωση” που πήρε τη νίκη με 25-16. Στο δεύτερο σετ η ΕΑΠ προηγήθηκε με 6-4 εκμεταλλευόμενη κάποια εύκολα λάθη των “κιτρινόμαυρων” οι οποίοι ωστόσο αντέδρασαν άμεσα. Συγκεντρώθηκαν και δείχνοντας την ποιότητα που έχουν σαν ομάδα πήραν τη νίκη με 25-21. Το τρίτο σετ ήταν καθαρά διαδικαστικό με την ΑΕΚ να κερδίζει χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα με 25-20 και 3-0 αντίστοιχα. Η ομάδα δεν ήταν μόνη της στην Πάτρα καθώς οι Ενωσίτες από την περιοχή έδωσαν βροντερό παρών στο γήπεδο. Η ΟRIGINAL Πάτρας ήταν εκεί για να εμψυχώσει τους παίκτες του Νίκου Νεόφυτου και στο τέλος τους χειροκρότησαν για τη νίκη ζητώντας παράλληλα την άνοδο στα μεγάλα σαλόνια.

Τα σετ: 16-25, 21-25, 20-25

ΑΕΚ: Λάππας, Αλεξίου, Κρέτσης, Κανέλλος, Μαυραγάνης, Παπαδόπουλος, Αχιλλεόπουλος (λ), Μάρκου, Κουλοχέρης, Σωνάκης, Ανάγνου, Δεληπρίμης