«Χαρακίρι» της ΑΕΚ στα Χανιά

Ιδανική αυτόχειρας αποδείχτηκε η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ η οποία γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ στα Χανιά από την ομώνυμη ομάδα για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η «Ένωση» αν και βρέθηκε να χάνει στο πρώτο σετ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 αποδίδοντας εξαιρετικό βόλεϊ στο δεύτερο σετ. Η ομάδα του Αντώνη Παπαδόπουλου πήρε εύκολα το δεύτερο σετ με 25-14 και φαινόταν και πως θα κέρδιζε και το τρίτο που θα την έφερνε μπροστά με 2-1 σετ στο παιχνίδι. Οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά και με κεκτημένη ταχύτητα από το δεύτερο σετ προηγήθηκαν με 8-19. Κάπου εκεί όμως οι γηπεδούχοι πίεσαν και με δύο τυχερές φάσεις μείωσαν το σκορ. Η «Ένωση» επηρεάστηκε με αποτέλεσμα τα Χανιά όχι μόνο να ισοφαρίσουν αλλά και να πάρουν ανέλπιστη νίκη με 25-22, κάνοντας μια απίστευτη ανατροπή. Όλα κρίθηκαν στο τρίτο σετ καθώς στη συνέχεια οι παίκτες του Αντώνη Παπαδόπουλου αν και πάλεψαν δεν είχαν τα ψυχικά αποθέματα για να κάνουν την ανατροπή. Πλέον η “Ένωση” βλέπει τον κίνδυνο να χαθεί και η τρίτη θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στην preleague.

Τα σετ: 25-20, 14-25, 25-22, 25-21

Σ.Φ.Π.Χανιά: (Μπουρμπάκης Δ.): Μποτζολάκης, Στέφος, Κουτρουμπάκης, Μπουρμπάκης Γ., Αλεξάκης, Γλυνιαδάκης, Χαραλαμπίδης (Λ), Πάτερος Γιάννης, Μαρινάκης, Παπαδόπουλος, Ίτσιος, Παπαγεωργίου

ΑΕΚ: (Α. Παπαδόπουλος): Αλεξίου, Μάντζιος, Βήτας Σοφοκλης, Χατζηγεωργίου, Δανιάς, Ρούσσος (λ), Βήτας Γιάννης, Μιχαλόπουλος, Χατζηθάνος, Δραβόπουλος, Κλάρας (λ) και Ανθής, Αγγελής