Ασταμάτητη στην κορυφή η ΑΕΚ

Ασταμάτητη είναι η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ η οποία πανηγύρισε την 5η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα σε ισάριθμες αγωνιστικές επικρατώντας του Μαρκόπουλου με 3-1 σετ. Η “Ένωση” παίζοντας όσο χρειάστηκε πήρε τους τρεις βαθμούς και παραμένει μόνη με διαφορά στην κορυφή της βαθμολογίας στον όμιλο της στην Α2 Ανδρών. Λιγοστός για μια ακόμη φορά ο κόσμος που βρέθηκε στο κλειστό του Μετς καθώς μόλις 30 Ενωσίτες έδωσαν το παρών στο γήπεδο και στήριξαν τις προσπάθειες των παικτών του Νίκου Νεόφυτου.

Η ΑΕΚ πήρε σχετικά εύκολα το πρώτο σετ χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα. Οι “κιτρινόμαυροι” έπαιξαν όσο έπρεπε για να φτάσουν στην κατάκτηση του σετ. Με σοβαρότητα από την αρχή κατάφεραν να διατηρήσουν χωρίς πρόβλημα το προβάδισμα τους. Η “Ένωση” προηγήθηκε με 22-17 και παρά το γεγονός πως το Μαρκόπουλο μείωσε σε 23-21, “φόρτσαρε” στο τέλος και πήρε τη νίκη με 25-22.

Στο δεύτερο σετ το Μαρκόπουλο ήταν αυτό που προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την χαλαρότητα της ΑΕΚ φτάνοντας την διαφορά στο +4. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 16-12, ωστόσο σε εκείνο το σημείο η “Ένωση” σοβαρεύτηκε και ξεκίνησε την αντεπίθεση της μειώνοντας αρχικά σε 16-18. Με τρεις σερί πόντους πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 19-18 και την αντίπαλη ομάδα να ισοφαρίζει άμεσα σε 19-19. Οι “κιτρινόμαυροι” και πάλι έκαναν σωρεία λαθών με αποτέλεσμα το Μαρκόπουλο να ξεφύγει στο σκορ σε 24-21 και να πάρει εν τέλει τη νίκη με 25-21. Η ΑΕΚ σοβαρεύτηκε στη συνέχεια και βελτιώνοντας αισθητά την εικόνα της δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα για να φτάσει στη νίκη με 25-17. Οι “κιτρινόμαυροι” ήθελαν να τελειώσουν το ματς χωρίς να μπουν σε άλλες περιπέτειες και το κατάφεραν, κερδίζοντας το τέταρτο σετ με 25-19 και 3-1 αντίστοιχα.

Τα σετ:  25-22, 21-25,  25-17, 25-19

ΑΕΚ (Νίκος Νεόφυτος): Λάππας, Αλεξίου, Κρέτσης, Κανέλλος, Μαυραγάνης, Παπαδόπουλος, Αχιλλεόπουλος, Κουλοχέρης, Σωνάκης, Ανάγνου, Δεληπρίμης και Δραβόπουλος.