Αήττητη προς την άνοδο

Η “Ένωση” επικράτησε με 3-1 σετ της Δραπετσώνας εκτός έδρας για την 8η αγωνιστική, διατηρώντας το αήττητο σερί της.

Η ΑΕΚ φρόντισε να …κόψει από νωρίς την φόρα της Δραπετσώνας πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο σετ. Με αποτελεσματικό μπλοκ και πολύ καλά ποσοστά στην υποδοχή η “Ένωση” δεν άφησε κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους παίρνοντας τη νίκη με 14-25. Με κεκτημένη ταχύτητα συνέχισε και στο δεύτερο σετ η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου που βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με δέκα πόντους (10-20) για να πάρει εν τέλει τη νίκη με 25-13 και να κάνει το 2-0 στα σετ. Κάπου εκεί οι “κιτρινόμαυροι” πίστεψαν πως είχε κριθεί το ματς με αποτέλεσμα να χαλαρώσουν επιτρέποντας στους γηπεδούχους να αντιδράσουν και να πάρουν τον έλεγχο στο παιχνίδι. Η Δραπετσώνα ήταν πιο σοβαρή στο παιχνίδι προηγήθηκε με 18-14. Ο Νίκος Νεόφυτος προσπάθησε με τα τάιμ του να ανακόψει τον ρυθμό των γηπεδούχων με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει αρχικά και να μειώνει σε 24-23 ωστόσο από δικό της λάθος έδωσε τον τελευταίο πόντο στην αντίπαλη ομάδα και παράλληλα τη νίκη στο τρίτο σετ. Το αποτέλεσμα αυτό έδωσε ώθηση στην ομάδα της Δραπετσώνας που προσπάθησε να κάνει την έκπληξη στο τέταρτο σετ αλλά η ΑΕΚ σοβαρεύτηκε και πήρε τη νίκη με 25-21 και 3-1 αντίστοιχα.

Τα σετ: 14-25, 13-25, 25-23, 21-25

ΑΕΚ: Λάππας, Αλεξίου, Κρέτσης, Κανέλλος, Μαυραγάνης, Παπαδόπουλος, Αχιλλεόπουλος (λ), Μάρκου, Κουλοχέρης, Σωνάκης, Ανάγνου, Δεληπρίμης και Δραβόπουλος.