Δύσκολα η 4αδα για ΑΕΚ - Εχασε 3-0 από τον ΠΑΟ

Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε ξανά ο Παναθηναϊκός που επικράτησε 3-0 σετ της ΑΕΚ στο ντέρμπι που έριξε της αυλαία της 16ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών. Η Ενωση πλέον δύσκολα… βλέπει 4αδα.

Η ΑΕΚ έχασε με κάτω τα χέρια το πρώτο σετ, πίεσε μόνο μέχρι τα μέσα του 2ου και του 3ου σετ, με τον Παναθηναϊκό να πατάει γκάζι στα κρίσιμα σημεία και να κατακτά χωρίς πίεση το τρίποντο με 3-0 σετ.

Στο πρώτο σετ της αναμέτρησης η ΑΕΚ έκανε άσχημο ξεκίνημα και πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ κερδίζοντας μόνο 2 πόντους έναντι 8 του Παναθηναϊκού. Μέχρι το επόμενο τεχνικό τάιμ άουτ ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ 10-4 πήγε την διαφορά στους 12 πόντους (18-6). Η “Ένωση” αντιστάθηκε αμέσως μετά και με 6 αναπάντητους πόντους ανάγκασε τον προπονητή του Παναθηναϊκού να καλέσει τάιμ άουτ με την διαφορά να μειώνεται στους 6 (18-12). Το σετ ολοκληρώθηκε με μία μικρή αντεπίθεση των”πρασίνων” που έφτασαν εύκολα στην κατάκτησή του (25-15).

Στο δεύτερο σετ ο “δικέφαλος” ξεκίνησε δυνατά στο σερβίς και με 7 συνεχόμενους πόντους έφτασε να προηγείται με 1-7.  Οι παίκτριες του Γιώργου Ρούση πλησίασαν στο σκορ δύο φορές (8-9 και 11-12) και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα σε 12-12 και να πάρουν προβάδισμα 2 πόντων στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-14). Οι δύο ομάδες μετά την ισοφάριση του σκορ από την ΑΕΚ, πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 21-20, όπου με άσσο ο Παναθηναϊκός πήρε αέρα 2 πόντων (22-20) και τελικά κατέκτησε το σετ με 25-21 κάνοντας το 2-0.

Στην αρχή του τρίτου σετ καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει “καθαρό” προβάδισμα. Οι “πράσινες” με ένα σερί 5-0 από το 13-14 ξέφυγαν με 4 πόντους (18-14) με τις “κιτρινόμαυρες” να μην αντιστέκονται και έτσι ο  Παναθηναϊκός με 25-18 έκανε εύκολα το 3-0 και σημείωσε την δεύτερη νίκη κόντρα στην ΑΕΚ στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα σετ: 25-16, 25-21, 25-13
Παναθηναϊκός (Ρούσης) Κωνσταντινίδου 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Νομικού 7 (1/11 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Κουτουξίδου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 5 (1/7 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μόλναρ 8 (6/23 επ., 2 άσοι, 50% υπ. – 50% άριστες), Τσίμα 16 (12/28 επ., 4 μπλοκ, 33% υπ. – 14% άριστες), Ρόγκα -λ (55% υπ. – 38% άριστες) / Μερτέκη 9 (6/12 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Γκούζου, Παπαδοπούλου.
ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Τσοχατζή 1 (1 άσο), Κωνσταντινίδου 11 (5/10 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Ιβάνοβα 7 (5/29 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 35% άριστες), Λαμπρινίδου 3 (2/11 επ., 1 μπλοκ), Κοσμά 8 (7/16 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 31% άριστες), Κατσαντώνη 8 (8/19 επ.), Κακουράτου -λ (00% υπ. – 00% άριστες) / Σπανού 6 (6/15 επ.), Κουνάδη, Τοντάι.