Το «στήσιμο» από τον Κόκκαλη, το χατ τρικ του Τσίριτς (VIDEO)

ciric-τσιριτςΗ περίοδος 1999/00 αποτελεί μια τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ηταν η σεζόν στην οποία συνέβησαν όλα τα δεινά, αλλά και υπήρξαν τεράστιες ατυχίες: διοικητική αποσταθεροποίηση με τη διαφωνία Μελισσανίδη – Enic, ο σεισμός της Πάρνηθας που κατέστρεψε τη Νέα Φιλαδέλφεια, ο οδυνηρός αποκλεισμός από την ΑΙΚ για το Τσάμπιονς Λιγκ, η αποτυχία του Τουμπάκοβιτς να δικαιώσει τις προσδοκίες. Ωστόσο, υπήρξαν και εξωγενείς παράγοντες που άρχισαν να δρουν μία μέρα σαν σήμερα πριν από 15 χρόνια.

Εκείνο το απόγευμα η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον – φιλόδοξο εκείνα τα χρόνια ελέω Μυτιληναίου – Ηρακλή στη Νέα Σμύρνη. Το κλίμα ήταν ήδη έκρυθμο από όσα είχαν προηγηθεί και το σύστημα του Κόκκαλη βρήκε τρόπο να δράσει. Δια ασήμαντον αφορμή, πέτυχε την τιμωρία της έδρας της Ενωσης για επεισόδια των οπαδών της, καθώς την επόμενη αγωνιστική υπήρχε το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στη Νέα Φιλαδέλφεια. Εκείνο το ματς, που ο Κόκκαλης ήρθε με τον στρατό του και τον καμικάζι Δημητρόπουλο.

Αγωνιστικά, η ΑΕΚ βρέθηκε να χάνει με 2-0 από γκολ των Κωνσταντίνου και Σέμπουε πριν καν καταλάβει πως ξεκίνησε το ματς. Η αντεπίθεση ήταν καταιγιστική: δοκάρι με τον Κοπιτσή και έπειτα ανέλαβε δράση ο Ντράγκαν Τσίριτς. Ο Σέρβος ευστόχησε με πλασέ μέσα από την περιοχή αρχικά και στη συνέχεια ισοφάρισε με πέναλτι. Η ΑΕΚ κέρδισε και νέο πέναλτι στο τελευταίο λεπτό, με τον Σέρβο μεσοεπιθετικό να είναι εύστοχος και να χαρίζει τη νίκη.