Το «χαστούκι» στην Νίκαια που αφύπνισε την ΑΕΚ (VIDEO)

Πολλές φορές, χρειάζεται ένα σοκ για να υπάρξει αλλαγή πορείας. Στα τέλη Μαρτίου του 1993 η ΑΕΚ έδειχνε να μη πατά γερά στα πόδια της. Δύσκολες νίκες σε Λάρισα και με Ξάνθη, ήττα στο κύπελλο από τον ΟΣΦΠ και χαστούκι με ήττα σοκ στη Νίκαια από τον Ιωνικό. Το δεύτερο σερί πρωτάθλημα θέτονταν σε κίνδυνο, αλλά εκείνη η ήττα από τον Ιωνικό μία μέρα σαν σήμερα πριν από 25 χρόνια, στάθηκε αρκετή για να ξυπνήσει τους παίκτες και να βγάλουν εγωισμό στη συνέχεια.

Στο ματς της Νίκαιας, συνέβησαν πράγματα που δεν μπορούσε να πιστέψει κανείς. Πριν κλείσει το 20λεπτο στο παιχνίδι, η πρωταθλήτρια και πρωτοπόρος της βαθμολογίας βρισκόταν πίσω στο σκορ με τρία τέρματα! Γρίμπιλας, Χριστοδούλου και Ουσταμπασίδης είχαν κάνει το απίστευτο 3-0. Η ΑΕΚ πέτυχε να μειώσει σε 3-2 πριν βγει το ημίχρονο με γκολ των Σαβέβσκι και Αλεξανδρή.

Ωστόσο, όσοι περίμεναν στο δεύτερο μέρος την ανατροπή δεν δικαιώθηκαν. Ο Ιωνικός πέτυχε και τέταρτο γκολ με τον απίθανο Πίτσο. Η ΑΕΚ μείωσε ξανά με τον Δημητριάδη, είχε δοκάρι με τον Τσιάρτα και δύο πέναλτι που δεν δόθηκαν σε μαρκαρίσματα επί των Αλεξανδρή και Μητρόπουλου, αλλά το σκορ δεν άλλαξε. Η ΑΕΚ γνώρισε ήττα σοκ, αλλά της βγήκε σε καλό και μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στο ντέρμπι με τον ΠΑΟ που ακολούθησε.