Τα τέσσερα του Ρίμπο και το ξεγύμνωμα του ψευτόπρωταθλητη (VIDEO)

Τέλος εποχής Ριβάλντο, «κρέμασε» ο μεγάλος Ρίμπο τα παπούτσια του

ribo2Ένα βράδυ σαν σήμερα πριν επτά χρόνια η ΑΕΚ έδειξε στον Ολυμπιακό ποιος ήταν το αφεντικό του πρωταθλήματος. Σε μια σπάνια ποδοσφαιρική παράσταση οι κιτρινόμαυροι φόρτωσαν με τέσσερα γκολ τον αντίπαλο, αλλά η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσαν να του ρίξουν άλλα τόσα.

Με τον Ριβάλντο να οργιάζει και τους υπόλοιπους κιτρινόμαυρους να έχουν δώσει όρκο τιμής, η ΑΕΚ έπαιξε σαν την γάτα με το ποντίκι τον αντίπαλο της και τον έκανε να μοιάζει μικρή ομάδα. Ο Ολυμπιακός βολευόταν και με ισοπαλία εκείνη την περίοδο, όμως βολεύτηκε με τα τέσσερα του Ρίμπο και των άλλων παιδιών.

Ένα βράδυ που δύσκολα κανείς θα ξεχάσει, αφού ουσιαστικά η ΑΕΚ πέτυχε το ξεγύμνωμα της ομάδας του Λιμανιού που ήρθε με στυλάκι στο ΟΑΚΑ. Ο Ριβάλντο έκανε το παιχνίδι της ζωής του και παρέσυρε και την υπόλοιπη ομάδα, αλλά και τον κόσμο που παραληρούσε στις εξέδρες. Μέχρι να καταλάβει ο Ολυμπιακός τι είχε συμβεί είχε δεχτεί δύο γκολ μέχρι το 12ο λεπτό. Ο Μπλάνκο στο 10’ άνοιξε το σκορ και ο Εντίνιο έκανε το 2-0 στο12’. Η ΑΕΚ δεν σταματούσε πουθενά κάνοντας το 3-0 στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης. Ενώ είχε πολλές ακόμα φάσεις για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ.

Στο 60ο λεπτό ήρθε το 4ο γκολ της Ένωσης με τον Παντελή Καφέ μετά από εξαιρετική κάθετη του Ριβάλντο. Ο κόσμος ζητούσε και άλλα γκολ, αλλά έστω και με αυτό το 4-0 η ΑΕΚ κατάφερε να πετύχει την μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της απέναντι στον Ολυμπιακό. Σε μια χρονιά όπου η ΑΕΚ πήρε το πρωτάθλημα μέσα στα γήπεδα, αλλά ο Ολυμπιακός  της το έκλεψε στα χαρτιά. Με την γνωστή υπόθεση Βάλνερ. Με το φίλαθλο κοινό να αποδοκιμάζει τον πρωταθλητή και να δίνει όλο το δίκιο στην Ένωση.