Ο Τόνι γλίτωσε τα…εγκεφαλικά για την ΑΕΚ (VIDEO)

Την περίοδο 1993-94, στην κορύφωση της απόλυτης κυριαρχίας στο ελληνικό ποδόσφαιρο, ζητούμενο για την ΑΕΚ δεν ήταν πλέον μόνο το πρωτάθλημα, αλλά η κατάκτηση του νταμπλ. Η πορεία της Ενωσης ως τον τελικό του ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό ήταν σχετικά εύκολη, με εξαίρεση το ματς που έγινε μια μέρα σαν σήμερα του 1994. Η ΑΕΚ υποδέχθηκε την Λάρισα στη Νέα Φιλαδέλφεια στη ρεβάνς και απαιτήθηκε η ψυχραιμία του Τόνι Σαβέβσκι στην παράταση για να αποφευχθούν τα…εγκεφαλικά.

Οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν να έχουν εξασφαλίσει την πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι, όταν είχαν επικρατήσει μέσα στο Αλκαζάρ με 1-0 με γκολ του Κοπιτσή. Γι’ αυτό και ο επαναληπτικός είχε ελάχιστο ενδιαφέρον για τον κόσμο της Ενωσης, ενώ υπήρξαν πολλά στοιχεία χαλάρωσης στην ομάδα. Δημιούργησε μεν ευκαιρίες, ήταν η ομάδα που κυριαρχούσε μέσα στο γήπεδο, αλλά δεν υπήρχε συγκέντρωση στην τελική προσπάθεια ώστε να κλειδώσει η πρόκριση.

Όπως συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις, σε μια ανύποπτη φάση η Λάρισα προηγήθηκε με γκολ του Βραζιλιάνου Ντα Σίλβα. Παρά την πίεση της ΑΕΚ και τις προσπάθειες να βρει το γκολ που θα της έδινε την πρόκριση, αυτό δεν ήρθε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Η πίεση αυξανόταν για όλους, αλλά τέσσερα λεπτά πριν το παιχνίδι οδηγηθεί στα πέναλτι, ο Σαβέβσκι κατέβασε όμορφα τη μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα της Λάρισας. Η ΑΕΚ είχε προκριθεί στα ημιτελικά του θεσμού.