Ντόρτια με…αγάπη από τον Ρίμπο (VIDEO)

Είναι πασιφανές για όποιον βίωνε το ελληνικό ποδόσφαιρο την τελευταία 20ετία, πως είχε επιβληθεί μια βαριά και σκληρή κόκκινη χούντα που σάρωνε τα πάντα. Η ΑΕΚ είναι παραδοσιακά η ομάδα που προκαλεί τα μεγαλύτερα χτυπήματα στο κατεστημένο. Θυμηθείτε τα πρώτα χρόνια της παράγκας, αναλογιστείτε όσα συνέβησαν την τελευταία μόνο διετία. Και βέβαια, την απίστευτη ποδοσφαιρική παράσταση του Ριβάλντο και της Ενωσης και η τεσσάρα που έριξε στον Ολυμπιακό μια μέρα σαν σήμερα του 2008.

Σε μια σπάνια ποδοσφαιρική παράσταση οι «κιτρινόμαυροι» φόρτωσαν με τέσσερα γκολ τον αντίπαλο, αλλά η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσαν να του ρίξουν άλλα τόσα. Με τον Ριβάλντο να οργιάζει και τους υπόλοιπους κιτρινόμαυρους να έχουν δώσει όρκο τιμής, η ΑΕΚ έπαιξε σαν την γάτα με το ποντίκι τον αντίπαλο της και τον έκανε να μοιάζει μικρή ομάδα. Ο Ολυμπιακός βολευόταν και με ισοπαλία εκείνη την περίοδο, όμως τελικά…βολεύτηκε με τα τέσσερα του Ρίμπο και των άλλων παιδιών.

Η ΑΕΚ πέτυχε το ξεγύμνωμα της ομάδας του λιμανιού. Μέχρι να καταλάβει ο Ολυμπιακός τι είχε συμβεί είχε δεχτεί δύο γκολ μέχρι το 12ο λεπτό. Ο Μπλάνκο στο 10’ άνοιξε το σκορ και ο Εντίνιο έκανε το 2-0 στο12’. Η ΑΕΚ δεν σταματούσε πουθενά κάνοντας το 3-0 στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης με απίστευτη «φωτοβολίδα» του Λυμπερόπουλου που ούτε καν είδε ο Νικοπολίδης.

Στο 60ο λεπτό ήρθε το 4ο γκολ της Ενωσης με τον Παντελή Καφέ μετά από εξαιρετική κάθετη του Ριβάλντο. Ο κόσμος ζητούσε και άλλα γκολ, αλλά έστω και με αυτό το 4-0 η ΑΕΚ κατάφερε να δώσει απέραντη ικανοποίηση στον κόσμο της. Σε μια χρονιά όπου η ΑΕΚ πήρε το πρωτάθλημα μέσα στα γήπεδα, αλλά ο Ολυμπιακός  της το έκλεψε στα χαρτιά με την γνωστή υπόθεση Βάλνερ, όμως το έπαθλό του ήταν τα τέσσερα υψωμένα δάχτυλα του Ριβάλντο!