ΑΕΚ: Από τον Λούλου ως τον Δέλλα, πάντα η ίδια ιστορία με τον Παναθηναϊκό (VIDEO)

Η τύχη και το… ημερολόγια παίζουν παράξενα παιχνίδια. Τόσο παράξενα, ώστε μπορεί να βρεθεί μια ομάδα να παίζει επί δύο χρόνια στην ίδια ημερομηνία με τον ίδιο αντίπαλο. Και μάλιστα να τον κερδίζει! Το έκανε η ΑΕΚ με τον Παναθηναϊκό πριν από 15 και 14 χρόνια: σαν σήμερα το 2005 νίκησε τον μεγάλο αντίπαλό της με 3-0 ως γηπεδούχος στο ΟΑΚΑ και ένα χρόνο μετά επιβλήθηκε με 2-1 ως φιλοξενούμενη (η έδρα ήταν κοινή εκείνη τη σεζόν) και μάλιστα με μεγάλη ανατροπή

Κάποτε, ο Παναθηναϊκός (ο πανίσχυρος παρασκηνιακά, παλιότερα με τον Μαντζαβελάκη, μετά με τον χουντικό Ασλανίδη και τέλος με τον Βαρδινογιάννη), ήταν ο μεγάλος εφιάλτης της ΑΕΚ. Της έκλεψε πρωταθλήματα, παίκτες, εξελίχθηκε σε δυνάστη ολόκληρου του ελληνικού ποδοσφαίρου. Όταν όμως τα ματς παίζονταν στα ίσια, η ιστορία είχε μία κατάληξη.

Μεγάλες νίκες της ΑΕΚ, όπως αυτές που καταγράφηκαν διαδοχικά μία μέρα σαν σήμερα το 2005 και το 2006. Αμφότερες στο ΟΑΚΑ, με την ΑΕΚ τυπικά γηπεδούχο στην πρώτη. Και ακόμα, δυσκολεύεται κάποιος να ξεχωρίσει ποια είναι πιο γλυκιά. Το 3-0 από τον Λούλου με αγάπη ή ο θρίαμβος με υπογραφή Δέλλα της επόμενης σεζόν. Δείτε και βγάλτε τα συμπεράσματα σας.

Το 2005 το ματς ήταν για την 7η αγωνιστική. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με εκατέρωθεν ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς ξεπέρασε κάθε φαντασία. Στο 85’ ο Λυμπερόπουλος πήρε τη σέντρα του Γεωργέα και από κοντά νίκησε τον Γκαλίνοβιτς και σκοράροντας για τέταρτη φορά απέναντι στην πρώην ομάδα του, άνοιξε το σκορ.

Πριν συνέλθουν καλά – καλά, ο Τσάνκο πήρε θέση στην «κιτρινόμαυρη» ιστορία με μία οβίδα από τη μεσαία γραμμή. Ένα απίστευτο γκολ, που είχε και συνέχεια. Στις καθυστερήσεις, ο Λάκης βγήκε σαν σφαίρα στην καρδιά της άμυνας του Παναθηναϊκού και με πλασέ ολοκλήρωσε το θριαμβευτικό 3-0.

Ένα χρόνο μετά, πολλά είχαν αλλάξει. Το ματς ξεκίνησε με καθυστέρηση λόγω πρωτοφανών επεισοδίων και αυτό φαίνεται πως επηρέασε τους «κιτρινόμαυρους». Ετσι, η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ έπειτα από κεφαλιά του Παπαδόπουλου. Ωστόσο, η αντίδραση ήταν σχεδόν άμεση.

Η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Δέλλα και ο Μαντούκα ευστόχησε ισοφαρίζοντας σε 1-1. Το καλύτερο όμως, το είχε ο «Κολοσσός» για το τέλος. Σε μία κίνηση δείγμα της τεράστιας ποδοσφαιρικής του κλάσης, άδειασε τη μισή άμυνα του Παναθηναϊκού και με δυνατό βολέ νίκησε τον Εμπέντε. Και αφιέρωσε αυτό το γκολ στον κόσμο της ΑΕΚ.