Στο μικροσκόπιο οι 14 "κιτρινόμαυροι" του ματς με την ΤΣΣΚΑ

Στο μικροσκόπιο του enwsi.gr, οι 14 κιτρινόμαυροι του παιχνιδιού με την ΤΣΣΚΑ:

Γιάννης Ανέστης: Δεν φέρει καμία ευθύνη σε κανένα γκολ. Στο πρώτο ήταν αδύνατον να κάνει έξοδο και σε πρώτο και σε δεύτερο χρόνο. Και στο δεύτερο ήταν και πάλι εκτέλεση εξ επαφής. Κατά τα άλλα έκανε σχεδόν αψογη διαχείριση με τα πόδια με εξαίρεση ένα λάθος και είχε μια καλή απόκρουση στο δεύτερο ημίχρονο σε τετ α τετ.

Μιχάλης Μπακάκης: Ο καλύτερος παίκτης της ΑΕΚ παρόλο που έπαιξε ως αριστερό μπακ και όχι στην φυσική του θέση, που είναι στο δεξί άκρο της άμυνας. Εξαιρετικός στα αμυντικά του καθήκοντα, παρόλο που δεν είχε βοήθειες και είχε να αντιμετωπίσει και ψηλότερους αντιπάλους.

Όγκνιεν Βράνιες : Καλό ματς από τον Βόσνιο στόπερ που έσωσε πολλές και δύσκολες καταστάσεις στην άμυνα της ΑΕΚ και μάλιστα χρειάστηκε αρκετές φορές να καλύπτει κενά. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλός, ενώ στο δεύτερο έτρεχε να μαζέψει τα ασυμμάζευτα.

Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι : Κακό ματς από τον Ουκρανό στόπερ. Από την στιγμή που έκανε λάθος εκτίμηση στην φάση του πρώτου γκολ των Ρώσων, έχασε και το μυαλό του και την συγκέντρωση του. Στο δεύτερο ημίχρονο έχανε και μονομαχίες, έχανε και την θέση του, έκανε και επιπόλαιες ενέργειες με την μπάλα στα πόδια του.

Ροντρίγκο Γκάλο: Μπήκε πολύ καλά στο ματς ο Βραζιλιάνος δεξιός μπακ και έκανε ένα καλό πρώτο ημίχρονο. Ήταν σταθερός και σωστός αμυντικά, αλλά προσπαθούσε να ανέβει ο ίδιος από την πλευρά του και να ανεβάσει και την ομάδα. Μάλιστα μετά από μια ατομική προσπάθεια, είχε ένα καλό σουτ το οποίο πέρασε άουτ. Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο φάνηκε πολύ λιγότερο.

Αντρέ Σιμόες : Ως κόφτης μπροστά από τα στόπερ χρειάστηκε να κάνει πολλά χιλιόμετρα. Έδωσε πολλές μάχες και τις περισσότερες τις κέρδισε, όμως έχασε την πιο… καθοριστική από τον Βέρνμπλομ, στην φάση του δεύτερου γκολ της ΤΣΣΚΑ.

Γιάκομπ Γιόχανσον: Δεν βοήθησε με βάση τις δυνατότητες του, ούτε ανασταλτικά, ούτε δημιουργικά. Είχε κάποια καλά διαστήματα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά εως εκεί. Όσο περνούσε η ώρα, έδειχνε να ξεμένει από δυνάμεις και από σωστές επιλογές.

Αστρίτ Αϊντάρεβιτς : Δημιουργικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο μοναδικός που λίγο προσπαθούσε να νοικοκυρέψει το παιχνίδι της ΑΕΚ. Όμως αμυντικά είχε προβλήματα και έχανε μονομαχίες στον αέρα. Όσο περνούσε η ώρα έμενε και από δυνάμεις.

Πέτρος Μάνταλος : Εγκλωβίστηκε στο αριστερό άκρο στο 4-3-3 και βγήκε εντελώς εκτός παιχνδιού. Ελάχιστες οι πρωτοβουλίες που πήρε στο ματς και αυτές ημιτελείς, ελάχιστες και οι καλές συνεργασίες με τους υπόλοιπους στην επίθεση.

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος: Από τους πιο κινητικούς της ΑΕΚ στην επίθεση, τον «αισθάνθηκε» η αντίπαλη άμυνα. Είχε την καλύτερη στιγμή της ΑΕΚ στο ματς αλλά την σπατάλησε, καθυστερώντας για κλάσματα του δευτερολέπτου να σουτάρει. Πήρε πάντως προσπάθειες πάνω του. Περισσότερες απ’ όλους τους κιτρινόμαυρους. Έκανε ωστόσο και λάθος εκτίμησε στον τρόπο που διαχειρίστηκε την φάση που έφερε το κόρνερ και το πρώτο γκολ των Ρώσων.

Μάρκο Λιβάγια : Με εξαίρεση την καλή πάσα που έδωσε στον Χριστοδουλόπουλο στο τετ α τετ με τον Ακινφέεφ, δεν φάνηκε στην επίθεση της ΑΕΚ. Στο μεγαλύτερο διάστημα που αγωνίστηκε είχε άχαρο ρόλο, καθώς είχε ελάχιστη συμμετοχή στο παιχνίδι της ΑΕΚ. Μόνο μάχες για την πρώτη μπάλα έδωσε.

Βίκτωρ Κλωναρίδης: Δυο σουτ έξω από την περιοχή τα οποία δεν βρήκαν στόχο, ήταν η συνεισφορά του στην επιθετική λειτουργία της ΑΕΚ, καθώς σε καμία στιγμή δεν βρήκε τους χώρους για να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα του.

Ούγκο Αλμέιδα: Μπήκε και ο Πορτογάλος φορ αλλαγή πολύ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά όταν ήδη το σκορ ήταν στο 2-0 υπέρ των Ρώσων.Τροφοδοτήθηκε ελάχιστα, αλλά είχε ένα πολύ καλό σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ.

Πατίτο Ροντρίγκες : Μια κεφαλιά πάνω στην αγκαλιά του Ρώσου τερματοφύλακα μετά από ένα κόρνερ, ήταν το μοναδικό που έδωσε στην επίθεση της ΑΕΚ, η είσοδος του Αργεντινού στο ματς. Κυνήγησε φάσεις αλλά δεν του βγήκε τίποτα.