Παπαγεωργίου: «Να σηκώσουμε αμέσως κεφάλι, έρχεται το ματς με την ΑΕΚ»

Οι Νεοσμυρνίωτες φαίνεται πως θέλουν να αφήσουν πίσω τους την εντός έδρας ήττα που δέχτηκαν απο τον ΠΑΟΚ (3-1) και να συγκεντρωθούν στο έρχομενο μάτς της Κυριακής, που θα αντιμετωπίσουν την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ για την 24η Αγωνιστική της Super League Σουρωτή.

Αναλυτικά η δήλωση του 30χρονου στην κάμερα του Cosmote Sport TV:

«Δεν έπαιξαν τόσο καθοριστικό ρόλο τα γρήγορα γκολ του ΠΑΟΚ στην ψυχολογία μας, ίσως στο πρώτο ημίχρονο τους δώσαμε αρκετό χώρο για να κάνουν το παιχνίδι τους, χάσαμε αρκετό διάστημα στο πρώτο ημίχρονο και αυτό έπαιξε σημαντικό ρόλο στο παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε πολύ καλύτερα, πιο δυνατά, πιέσαμε ψηλά, προσπαθήσαμε να κλέψουμε αρκετές μπάλες και να συνεργαστούμε καλύτερα.

Αν μπορούσα να αλλάξω κάτι, αυτό θα ήταν η επιθετικότητα στο μαρκάρισμά μας στο πρώτο ημίχρονο, μπορούσαμε να πιέσουμε περισσότερο τον ΠΑΟΚ, να κλέψουμε μπάλες και με συνδυαστικό ποδόσφαιρο να βγούμε στην επίθεση, αν πιέζαμε τον ΠΑΟΚ όπως το κάναμε στο δεύτερο ημίχρονο ίσως η εικόνα του αγώνα να ήταν διαφορετική.

Αμέσως μετά την ευκαιρία που έχασα στο 60′, σκεφτόμουν ότι ίσως αυτό το γκολ θα άλλαζε την ψυχολογία μας και θα παίρναμε κάτι καλύτερο από το ματς, στο ημίχρονο συζητούσαμε στον πάγκο ότι ένα γκολ θα μας βοηθούσε να πάρουμε κάτι καλύτερο από αυτό το παιχνίδι. Χάθηκε όμως αυτή η ευκαιρία, μια-δυο ακόμα πριν το τρίτο γκολ και έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε μεγάλο πλεονέκτημα για την πρόκριση. Εμείς όμως οφείλουμε να πάμε στην Θεσσαλονίκη για τον επαναληπτικό, να παλέψουμε σε εκείνο το παιχνίδι και να διεκδικήσουμε όσες πιθανότητες έχουμε για να προκριθούμε στον τελικό.

Δεν έχουμε το περιθώριο να κρατήσουμε τα κεφάλια μας χαμηλά και να μείνουμε απογοητευμένοι για αυτόν τον αγώνα που χάσαμε, πρέπει αμέσως να σηκώσουμε κεφάλι. Έχουμε πολλά νέα παιδιά που δεν έχουν εμπειρίες για να διαχειριστούν ένα τέτοιο αρνητικό αποτέλεσμα, ήταν ευκαιρία για εμάς που φτάσαμε μέχρι εδώ, να διεκδικούμε την πρόκριση και ένα εισιτήριο για τον τελικό. Όλοι μαζί αμέσως πρέπει να σηκώσουμε κεφάλι, να διατηρήσουμε το καλό κλίμα στα αποδυτήρια, να δώσουμε το χέρι ο ένας στον άλλον και την Κυριακή να πάμε στο ΟΑΚΑ και να διεκδικήσουμε ότι μπορούμε από την ΑΕΚ».