Κουμάντο κάνει η ΑΕΚ στα ντέρμπι με ΠΑΟ (VIDEO)

«Αφεντικό» η ΑΕΚ στην έδρα της με τον Παναθηναϊκό και το enwsi.gr έχει όλες τις αποδείξεις

ΑΕΚ και Παναθηναϊκός ετοιμάζονται για την 61η αναμέτρησή τους σε επίπεδο Α’ Εθνικής με γηπεδούχο την ΑΕΚ. Οι αριθμοί μιλούν για μια ισορροπημένη παράδοση, όμως αυτή η «ισορροπία» οφείλεται στην ικανότητα του Παναθηναϊκού να «επιβιώνει» -και όχι πάντα με τη… λεβεντιά του- στην έδρα της ΑΕΚ μέχρι το 1993. Έφτασε, μάλιστα, να μείνει αήττητος για μια δεκαετία, από το 1983 ως το 1993. Κάπου εκεί, όμως, έμελλε να πάρει η ΑΕΚ το πάνω χέρι. Και να ξεκινήσει η δική της κυριαρχία της τελευταίας 20ετίας.

Ήταν να μην σπάσει η παράδοση που κρατούσε από τις 3 Απριλίου του 1983 και έμελλε να καταρριφθεί στις 4 Απριλίου του 1993: δέκα χρόνια και μια μέρα δηλαδή, από το 4-1 χατ-τρικ του Μαύρου μέχρι το 3-1 που ουσιαστικά έκρινε τον τίτλο του 1993, τον δεύτερο από τους τρεις συνεχόμενους που πήρε η ΑΕΚ την τριετία 1992-94. Εκείνο το 3-1 που άρχισε με το γκολ του Δημητριάδη στο πρώτο λεπτό και τελείωσε με την… αποκάλυψη του Κοπιτσή (που τότε άρχιζε μια μεγάλη καριέρα με την ΑΕΚ) ήταν το ξεκίνημα μιας παράδοσης υπεροχής που κρατάει μια δεκαπενταετία.

Οι… επιτυχίες του Παναθηναϊκού ήταν το 0-1 του 1994-95 στη Φιλαδέλφεια (ο Παναθηναϊκός με 9/9 στο ξεκίνημα καθάρισε το Πρωτάθλημα και εκμεταλλεύτηκε τις απώλειες της ΑΕΚ λόγω Τσάμπιονς Λιγκ) το 1-2 του 1999-00 στο Καραϊσκάκη (κλειστή η Νέα Φιλαδέλφεια λόγω σεισμών) το 1-1 του 2001 (ισοφάρισε στο 90’ ο Τσιάρτας το γκολ του… Λυμπερόπουλου) το 2-2 του 2003 στη Νέα Σμύρνη (από 0-2) και το…ουρανοκατέβατο 1-4.

Στα υπόλοιπα 15 ματς των προηγούμενων 25 χρόνων, η ΑΕΚ είχε ισάριθμες νίκες. Ας τις θυμηθούμε:

• το 3-1 του 1993, για το οποίο μιλήσαμε πιο πάνω
  • το 2-0 του 1994, με Κοπιτσή και Αλεξανδρή να καθαρίζουν στο τέλος τον Παναθηναϊκό και τον… τίτλο
  • το 1-0 του 1995-96 με σκόρερ τον Κωστή και με ήρωα του Παναθηναϊκού (που ήταν κυριολεκτικά για πέντε γκολ) τον Βάντσικ
  • το 3-0 που θα μπορούσε να είναι… 7-0 τον Απρίλη του 1997, τέσσερις μέρες πριν τον Τελικό όπου και πάλι η ΑΕΚ νίκησε (στα πέναλτι)
  • το 2-1 του 1997, όταν ο Ντέμης χόρεψε τον… Βεληγκέκα Κολιτσιδάκη και έστειλε την μπάλα στο παράθυρο του Βάντσικ
  • το εύκολο 2-0 του 1998 με Λάκη και Σαβέβσκι
  • το… επικό 2-0 στη λάσπη με τις γκολάρες του Τσάρτα και του Ντέμη, τον Νοέμβριο του 2001
  • το 1-0 με το γκολ του Ίβιτς τον Σεπτέμβρη του 2002, στο τελευταίο ντέρμπι της Νέας Φιλαδέλφειας
  • το 1-0 στο ΟΑΚΑ με το γκολ του Νίκου Λυμπερόπουλου στο 85’ και
  • το αποθεωτικό 3-0 του Οκτώβρη του 2005 με όλα τα γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο! Ένα από τον Λύμπε, ένα του Τσάνκο από τη… σέντρα και το «κερασάκι» από τον Λάκη
  • το 2-1 της πρεμιέρας του 2008
  • το γκολ του Τζεμπούρ από νωρίς, που καθάρισε το ντέρμπι του 2010
  • την γκολάρα του Λεονάρντο και το ξεπέταγμα του Κλωναρίδη την επόμενη σεζόν
  • τον σούπερ Βάργκας να κλείνει τη δουλειά το 2016 κάνοντας το 3Χ3 της ΑΕΚ, όλα με δικά του γκολ
  • την εκπληκτική τριάρα της χρονιάς του πρωταθλήματος, με δύο από τον Αραούχο και ένα από τον Γκάλο
  • την περυσινή νίκη με 1-0, πάλι με θύτη τον Αραούχο στην επιστροφή του με τη φανέλα της Ενωσης

Για να μην ξεχνάμε όμως και την ιστορία, πρέπει να πούμε ότι σε άλλες 9 περιπτώσεις από το 1960 ως το 1983 (σε επίπεδο Α’ Εθνικής δηλαδή) η ΑΕΚ είχε αξιοποιήσει την έδρα της και είχε νικήσει τον Παναθηναϊκό που κατά τα άλλα κατάφερνε να περνάει (όχι βέβαια πάντα με καθαρά μέσα, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία…) από τη Νέα Φιλαδέλφεια.

Ας θυμηθούμε αυτές τις νίκες:

• το 1-0 του 1960 με το γκολ του Νεστορίδη που όμως δεν αξιοποιήθηκε με κατάκτηση τίτλου, αφού ο Παναθηναϊκός τον «έκλεψε» στο μπαράζ
  • το 2-1 της σεζόν 1960-61 (23’ Πετρίδης, 57’ Σοφιανίδης – 60’ Παπαεμμανουήλ) που επίσης δεν κόστισε απώλεια τίτλου στον Παναθηναϊκό)
  • το 2-1 του 1968 που επιτέλους σήμαινε τίτλο για την ΑΕΚ η οποία ανέτρεψε με Κώστα Νικολαϊδη (40’) και Παπαϊωάννου (53’) το αρχικό γκολ του Γραμμού
  • το 2-1 του 1972 με δύο γκολ του Κώστα Νικολαϊδη που είχε ακόμα καλύτερη παράδοση στη Λεωφόρο με 5 γκολ!
  • το εκπληκτικό 4-3 του 1975 (33’ Βάγκνερ, 37’ Παπαϊωάννου, 72’ Δέδες, 87’ Τάσος – 58’, 81’ Αντωνιάδης, 78’ Φυλακούρης) που από το 2-0 και το 3-1 υπέρ της ΑΕΚ έφτασε στο 3-3 πριν ο Τάσος αξιοποιήσει το πέναλτι που έκανε ο Καμπάς στον Παπαϊωάννου και καταλόγισε ο διαιτητής Τσανακλίδης
  • το 2-0 του 1978 στην ξέφρενη κούρσα της ΑΕΚ προς τον τίτλο (50’ Τάσος, 90’ Μουσούρης)
  • το 1-0 με το γκολ του Νικολούδη το 1979 σε μία ακόμα πορεία με θριαμβευτικό φινάλε
  • το 1-0 του 1982 με το γκολ του Ράντονιτς που σήμανε την αρχή του τέλους στα όνειρα τίτλου για τον Παναθηναϊκό και
  • το 4-1 του 1983, η μεγαλύτερη νίκη της ΑΕΚ, με ένα ρεσιτάλ τριών γκολ του Θωμά Μαύρου, εκ των οποίων τα δύο τελευταία στο τελευταίο πεντάλεπτο. Πάντα τέτοια…

Σε συνολικά 60 αγώνες στην έδρα της σε επίπεδο Α’ Εθνικής, η Ένωση έχει 25 νίκες έναντι 21 του Παναθηναϊκού (οι ισοπαλίες είναι 14) και τα γκολ είναι 70 – 64 υπέρ της!

AEK-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΣΤΗΝ Α’ ΕΘΝΙΚΗ

1959-60
9/3/60 18η αγ. ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-0
37’ Νεστορίδης
1960-61
26/2/61 19η αγ. ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 2-1
23’ Πετρίδης, 57’ Σοφιανίδης – 60’ Παπαεμμανουήλ
1961-62
8/3/62 23η αγ. ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 2-3
2’ Τσαχουρίδης, 32’ Σταματιάδης – 40’, 48’ Τουμπέλης, 73’ Δομάζος
1962-63
12/5/63 27η αγ. ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 0-2
79’, 87’ Πανάκης
1963-64
15/4/64 18η αγ. ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 0-1
54’ Λουκανίδης

1964-65
3/1/65 12η αγ. ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 2-2
42’ αυτ. Σούρπης, 58’ Νεστορίδης-20’ Παπουτσάκης, 48’ Σταματιάδης
18/2/68 20η αγ. ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 2-1
40’ Νικολαίδης, 53’ Παπαϊωάννου-32’ Γραμμός
1968-69
6/4/69 27η αγ. ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-2
15’ Πομώνης-25’ αυτ. Σταθόπουλος, 44’ Μητρόπουλος
1969-70
22/10/69 3η αγ. ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 0-2
49’ Γραμμός, 56’ Δημητρίου
1970-71
27/12/70 13η αγ. ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-1
75’ Καραφέσκος-32’ Γραμμός
1971-72
17/10/71 5η αγ. ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 2-1
10’, 32’ Νικολαίδης-56’ Δομάζος
1972-73
30/4/73 29η αγ. ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 0-2
70’ Βερόν, 73’ Αντωνιάδης

1973-74
3/3/74 21η αγ. ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 0-2
63’ Γραμμός, 82’ Αντωνιάδης
1974-75
20/4/75 27η αγ. ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 4-3
33’ Βάγκνερ, 37’ Παπαϊωάννου, 72’ Δέδες, 87’ Τάσος-58’, 81’ Αντωνιάδης, 78’ Φυλακούρης
1975-76
11/4/76 24η αγ. ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 0-1
61’ Βλάχος

1976-77
26/12/7 12η αγ. ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 0-2
7’ αυτ. Θεοδωρίδης, 23’ Αντωνιάδης

1977-78
8/3/78 24η αγ. ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 2-0
50’ Τάσος, 90’ Μουσούρης

1978-79
8/4/79 27η αγ. ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-0
39’ Νικολούδης

1979 – 80

7/10/79 2η αγ. ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0 – 1

79’ Όρε

1980 – 81

30/11/8 12η αγ. ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0 – 0

1981 – 82

21/2/82 21η αγ. ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1 – 0

25’ Ράντονιτς

1982 – 83

3/4/83 24η αγ. ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 4 – 1

17’, 86’, 88’ Μαύρος, 39’ Αρδίζογλου – 51’ Θ. Δημόπουλος

1983 – 84

11/12/8 13η αγ. ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0 – 2

67’ Βονόρτας, 69’ Αντωνίου

1984 – 85

7/4/85 23η αγ. ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1 – 1

50’ Σαραβάκος – 58’ Πιας

1985 – 86

27/4/86 30η αγ. ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0 – 0

1986 – 87

3/5/87 26η αγ. ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0 – 3

1’ Σαραβάκος, 73’ Καραβίδας, 77’ Μπατσινίλας

1987 – 88

24/4/88 28η αγ. ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 2 – 2

22’ Πεπές, 58’ Σαββίδης – 41’ Μπατσινίλας, 88’ Χατζηαθανασίου

1988 – 89

5/2/89 18η αγ. ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0 – 0

1989 – 90

6/5/90 31η αγ. ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1 – 1

67’ Αντωνίου – 72’ πεν. Σαβέβσκι

1990 – 91

25/11/90 8η αγ. ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1 – 2

38’ Πατίκας – 8’ Βαζέχα, 67’ Σαραβάκος

1991 – 92

8/9/91 2η αγ. ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0 – 0

1992 – 93

4/4/93 27η αγ. ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 3 – 1

1’ Δημητριάδης, 55’ Αλεξανδρής, 83’ Κοπιτσής – 76’ πεν. Βαζέχα

1993 – 94

23/1/94 21η αγ. ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 2 – 0

75’ Κοπιτσής, 85’ Αλεξανδρής

1994 – 95

7/11/94 8η αγ. ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0 – 1

19’ Καλιτζάκης

1995 – 96

18/11/95 10η αγ. ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1 – 0

13’ Κωστής

1996 – 97

12/4/97 29η αγ. ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 3 – 0

41’ Μανωλάς, 48’ Κωστής, 82’ Μπατίστα

1997 – 98

27/10/97 7η αγ. ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 2 – 1

42’ Σαβέβσκι, 74’ Νικολαίδης – 52’ πεν. Γ.Χ. Γεωργιάδης

1998 – 99

13/12/98 13η αγ. ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 2 – 0

10’ Λάκης, 60’ Σαβέβσκι

1999 – 00

26/9/99 2η αγ. ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1 – 2

43’ Φλίπσεν, 78’ Ασάνοβιτς – 44’ Ζήκος

2000 – 01

7/1/01 13η αγ. ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1 – 1

28’ Λυμπερόπουλος – 90’ πεν. Τσάρτας

2001 – 02

4/11/01 5η αγ. ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 2 – 0

28’ Τσάρτας, 78’ Νικολαϊδης

14/9/02 3η αγ. ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1 – 0

41’ Ίβιτς

22/9/03 4η αγ. ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 2-2 (Νέα Σμύρνη)

20’ Κυργιάκος, 28’ Φύσσας – 43’, 87’ Γεωργάτος

9/1/05 14η αγ. ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-0

85’ Λυμπερόπουλος

23/10/05 7η αγ. ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 3-0

86’Λυμπερόπουλος, 89’ Τσάνκο, 90’+ Λάκης

18/2/07  22η αγ. ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-4

89’ Καπετάνος – 3’ Γκούμας, 8’ Νίνης, 24’ Σαλπιγγίδης, 66’ Ίβανσιτς

2/3/08   23η αγ.  ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-1

67’ Ριβάλντο (πεν.) – 78’ Πόστιγκα’

31/8/08 1η           ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 2-1

20’ Εντίνιο, 45’+ Μπλάνκο (πεν.) – 90’+ Καραγκούνης

27/9/09 5η           ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0-1

48’ Σαλπιγγίδης

24/10/10 7η         ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-0

4’ Τζεμπούρ

11/3/12  24η            ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 2-0

48’ Λεονάρντο, 71’ Κλωναρίδης

3/3/12   24η          ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0-2

55’ Βιτόλο, 70’ Σο

28/2/16 24η         ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-0

78’ Βάργκας

2/4/17   26η          ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 2-3

62’ Χριστοδουλόπουλος (πεν.), 78’ Πέκχαρτ – 24’ Κλωναρίδης, 27’, 90’ Μπεργκ

1/4/18   26η          ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 3-0

30’, 68’ Αραούχο, 52’ Γκάλο

9/3/19   24η          ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0-0

9/2/20   23η          ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-0