Αδίκησε τον εαυτό της (ξανά) η ΑΕΚ

Εικόνες από το Κέρκυρα - ΑΕΚ

Έχει βαλθεί φαίνεται φέτος η ΑΕΚ να δώσει ένα ρεσιτάλ αυτοκαταστροφής. Στην Κέρκυρα ήταν συντριπτικά καλύτερη, προηγήθηκε στο σκορ, ήταν το απόλυτο αφεντικό του ματς και τελικά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη. Μια ευκαιρία έκανε ο αντίπαλος, ένα γκολ έβαλε και 1-1 έληξε το ματς. Και πήγε χαμένη και η καλή λειτουργία του 4-4-2 με διάταξη ρόμβου στη μεσαία γραμμή και γενικώς η καλή εμφάνιση. Στα σκουπίδια, από μισή φάση. Η ΑΕΚ θα μπορούσε να είχε κερδίσει με 2-0 ή 3-0 και τελικά έμεινε στο 1-1 και έχασε μια τεράστια ευκαιρία. Για μια ακόμα φορά.

Η ΑΕΚ έδειξε από το ξεκίνημα του ματς στην Κέρκυρα, πως ήταν αποφασισμένη να κάνει το δικό της παιχνίδι και να πάρει αυτό που θέλει. Και μάλιστα είναι ίσως η πρώτη φορά στην φετινή σεζόν, που η Ένωση έγινε με τόσο πειστικό τρόπο, αφεντικό του παιχνιδιού. Από το πρώτο λεπτό. Μεγάλο ρόλο σ’ αυτό, η αλήθεια είναι πως έπαιξε και το νέο σύστημα που εφάρμοσε ο Μοράις. Η παρουσία του Γαλανόπουλου, του Σιμόες και του Γιόχανσον στη μεσαία γραμμή, με τον Μάνταλο να κινείται ελεύθερα μπροστά τους, έδωσε στην ΑΕΚ τον απόλυτο έλεγχο της μεσαίας γραμμής. Από την αρχή του ματς. Βεβαίως ήρθε και το γρήγορο γκολ να συνεισφέρει ώστε η Ένωση να γίνει το απόλυτο αφεντικό του παιχνιδιού. Στο 14’ ο Μάνταλος έστειλε από κόρνερ την μπάλα συστημένη στο κεφάλι του Λαμπρόπουλο και εκείνος με όμορφη κεφαλιά και νικώντας τον Τουράμ την έστειλε στα δίχτυα.

Η ΑΕΚ μπήκε νωρίς σε θέση οδηγού, αλλά το πιο σημαντικό είναι πως ακόμα και μετά το γκολ, έπαιξε σαν… ΑΕΚ. Συνέχισε να παίζει παιχνίδι κυριαρχίας. Άλλωστε ο Κολοβέτσιος και ο Λαμπρόπουλος είχαν εξαφανίσει τον Τουράμ και είχαν κάνει ακίνδυνη την Κέρκυρα. Η ΑΕΚ είχε ποσοστά κατοχής που έφταναν ακόμα και το 70% και έψαχνε με υπομονή την ευκαιρία να πετύχει δεύτερο γκολ. Και θα μπορούσε να τα είχε καταφέρει, καθώς έκανε πολλές ευκαιρίες μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Κορυφαία ήταν αυτή του 28ου λεπτού, όταν ο Αραβίδης σούταρε δυνατά, ο Κουντζαβασίλης απέκρουσε, η μπάλα πήγε στο δοκάρι, αλλά στη συνέχεια δεν κατάφερε να σκοράρει ο Σιμόες. Ενώ και στο 31’ και στο 38’ σουτ του Μάνταλου και του Γαλανόπουλου, σταμάτησαν στον τερματοφύλακα της Κέρκυρας. Όπως άλλωστε και το σουτ του αρχηγού της ΑΕΚ στο 39’, το οποίο έβγαλε με δυσκολία ο Κουντζαβασίλης. Γενικώς η Ένωση ήταν το απόλυτο αφεντικό του πρώτου ημίχρονου και το 1-0 σαφώς αδικούσε την εικόνα της.

Όπως και η αλήθεια είναι πως η ΑΕΚ συνέχιζε να αδικεί τον εαυτό της και στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς δεν έφτασε γρήγορα σε δεύτερο γκολ. Η Ένωση κρατούσε την καλή κυκλοφορία της μπάλας στη μεσαία γραμμή, είχε τον έλεγχο του ρυθμού και όσο η Κέρκυρα ανοιγόταν για να ψάξει τρόπους να απειλήσει και να ισοφαρίσει, τόσο υπήρχαν προϋποθέσεις για να βρει και δεύτερο γκολ. Η ΑΕΚ έφτανε καλά και σωστά έξω από την περιοχή της Κέρκυρας, αλλά δεν τελείωνε σωστά τις φάσεις. Αστοχούσε σε περιπτώσεις που μπορούσε να σκοράρει, όπως το σουτ του Γιόχανσον από το ύψος του πέναλτι, που έφυγε άουτ. Και όσο η ΑΕΚ δεν πετύχαινε δεύτερο γκολ, τόσο έπαιζε με την φωτιά. Και τελικά κάηκε. Στο 73’ ο Ντίντακ έχασε τον Σπίνουλα, αυτός έκανε ανενόχλητος παράλληλη σέντρα, ο Τουράμ έμεινε για πρώτη φορά αφύλακτος και «εκτέλεσε» τον Μπάρκα για να ισοφαρίσει.

Η ΑΕΚ από το πουθενά, από εκεί που είχε το ματς στα χέρια της, βρέθηκε και πάλι να τρέχει για να βάλει γκολ νίκης. Και μάλιστα με τον χρόνο να την πιέζει. Η ΑΕΚ έβγαλε για λίγο αντίδραση και έχασε μια τεράστια ευκαιρία στο 77’ με τον Σιμόες να σουτάρει και τον τερματοφύλακα της Κέρκυρας να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Αλλά από εκεί και πέρα παρασύρθηκε στο άγχος και στην κούραση της και δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Τελευταίο αφήσαμε τον διαιτητή Καλογερόπουλο. Χαρίστηκε και δεν έδωσε κάρτα στον Τουράμ που κτυπούσε συνεχώς εκτός φάσης. Χαρίστηκε στον Σπίνουλα όταν έσπρωξε και κτύπησε τον Αλμέιδα και έδωσε κάρτα μόνο στον Πορτογάλο φορ. Ενώ υπάρχει και μια φάση στο τελευταίο δεκάλεπτο, που Λαμπρόπουλος και Γαλανόπουλος βρέθηκαν πεσμένοι στην αντίπαλη περιοχή, πιθανότατα όχι από τον αέρα.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Γρηγορίου): Κουντζαβασίλης, Βενέτης, Σπίνουλας, Ντουαλά (90’ Ντιμιτρόφσκι), Κόντος (46’ Γκόμες), Σιόντης, Ιωάννου, Επστάιν (46’ Γεωργίου), Ζαραδούκας, Τουράμ Νίκιτς

ΑΕΚ (Μοράις): Μπάρκας, Γκάλο, Ντίντακ, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Γιόχανσον, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Αλμέιδα (87’ Πέκχαρτ), Μάνταλος, Αραβίδης (63’ Ροντρίγκες).