Τεράστια ΑΕΚ, έβαλε στα πόδια της την πρόκριση

Εικόνες από το «Ζοφρουά Γκισάρ»

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ

Αυτή είναι η ΑΕΚ της Ευρώπης. Η ομάδα που δεν φοβάται κανέναν αντίπαλο και καμία έδρα. Στο καυτό Ζοφρουά Γκισάρ, οι κιτρινόμαυροι μπήκαν σαν πραγματικοί “καμικάζι”. Και με αψεγάδιαστο στήσιμο από τον Κετσπάγια, πήρε 0-0 και έβαλε την υπόθεση πρόκριση στα δικά της πόδια. Η ΑΕΚ πλέον στην ρεβάνς του ΟΑΚΑ, μπορεί να στείλει την Σεντ Ετιέν στο σπίτι της και να συνεχίσει την ευρωπαϊκή της πορεία. Άλλωστε αυτό που έδειξε η ΑΕΚ και στο Ζοφρουά Γκισάρ, είναι πως όχι μόνο δεν έχει να φοβηθεί απολύτως τίποτα από τους Γάλλους. Αλλά μπορούν και να τους αποκλείσουν. Με απροσπέλαστους τους δυο στόπερ, με “σκούπα” τους Σιμόες και Γιόχανσον και με πολλή δουλειά και από τους υπόλοιπους, η ΑΕΚ όχι μόνο “κλείδωσε” την Σεντ Ετιέν, αλλά έκανε ακόμα και ευκαιρίες για να φύγει με το διπλό από την Γαλλία.

Η ΑΕΚ στο πρώτο μισό του ματς, έκανε σούπερ παιχνίδι. Σχεδόν τέλεια ήταν η αγωνιστική εικόνα της Ένωσης στο πρώτο ημίχρονο. Όχι μόνο οι παίκτες του Κετσπάγια βγήκαν διαβασμένοι στο γήπεδο και ήξεραν τι να κάνουν και που, αλλά ακολούθησαν και με θαυμαστή προσήλωση το πλάνο του Γεωργιανού τεχνικού. Μάλιστα εκείνο που κατάφερε η ΑΕΚ στα πρώτα 45 λεπτά, ήταν να κυριαρχήσει απόλυτα μέσα στο γήπεδο. Η Σεντ Ετιέν δεν έβρισκε διαδρόμους προς την εστία του Ανέστη ούτε από τα άκρα, όπου Ντίντακ και Γκάλο με την βοήθεια του Βάργκας του και του Μπαρμπόσα έκαναν εξαιρετική δουλειά, αλλά ούτε και από τον άξονα όπου ο Γιόχανσον και ο Σιμόες δεν άφηναν να περάσει ούτε… κουνούπι και “σάρωναν” τα πάντα. Είναι χαρακτηριστικό πως στα πρώτα 45 λεπτά, η ΑΕΚ απειλήθηκε μόλις δυο φορές και αυτές στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου. Αλλά εκεί φώναξε παρών ο Ανέστης. Πρώτα μπλόκαρε στο 41′ το σουτ του Τανάν και μετά απογειώθηκε και έστειλε σε κόρνερ νέο σουτ του Αμουμά. Βεβαίως η ΑΕΚ ήταν αυτή που έκανε στο πρώτο ημίχρονο περισσότερες ευκαιρίες από τους γηπεδούχους. Εξάλλου είχε και καλύτερη κυκλοφορία από τους γηπεδούχους. Στο 28′ ο Μάνταλος σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Ενώ στο 32′ το εξαιρετικό φάουλ του Βάργκας, πήγε κατευθείαν στο κεφάλι του Γιόχανσον, αλλά αυτό δεν σημάδεψε σωστά. Ενώ στο 43′ και πάλι ο Μάνταλος βρέθηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή των Γάλλων, αλλά σούταρε ψηλά άουτ.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κετσπάγια έριξε στο γήπεδο τον Μπακασέτα στην θέση του Πέκχαρτ. Στο μυαλό του τεχνικού της ΑΕΚ ηταν να κάνει πιο ευέλικτη την επιθετική τριάδα της Ένωσης. Αλλά και να απειλήσει με σουτ έξω από την περιοχή. Μάλιστα ο Μπακασέτας το έκανε αυτό και είχε ένα εξαιρετικό σουτ στο 50′, το οποίο όμως πέρασε ψηλά άουτ. Ωστόσο όσο περνούσε η ώρα στο δεύτερο ημιχρονο, η Σεντ Ετιέν και με τις αλλαγές που έγιναν από τον πάγκο, άρχισε να γίνεται πιο πιεστική. Κυρίως διότι άλλαξε σέντερ φορ και επί της ουσίας φόρτωσε την επίθεση της. Όμως ο Κετσπάγια στις κινήσεις του Γκαλτιέ αντέδρασε άμεσα. Έριξε στο γήπεδο των νεαρό Γαλανόπουλο και γύρισε το σύστημα από το 4-2-3-1, σ’ ένα 4-3-3, το οποίο επίσης της ουσίας ήταν ένα 4-5-1. Και η κίνηση αυτή, έδωσε στην ΑΕΚ και φρεσκάδα αλλά κυρίως ακόμα πιο σωστή ανασταλτική λειτουργία στη μεσαία γραμμή. Μάλιστα είναι χαρακτηριστικό πως από την στιγμή που έκανε ο Κετσπάγια την αλλαγή του σχήματος, η Ένωση δεν απειλήθηκε καθόλου. Ένα… σκοτωμένο σουτ του Νταμπό έξω από την περιοχή και τίποτα περισσότερο. Και μάλιστα η ΑΕΚ βγήκε και μπροστά και έχασε και ευκαιρία στο 84ο λεπτό, με τον Ντίντακ μέσα από την περιοχή, να σουτάρει άουτ.

Ο Νταμάτο από την Ιταλία έδειξε κίτρινη κάρτα στους Πολομά, Αμουμά και Μπαρμπόσα, Μπακασέτα

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ (Γκαλτιέ): Ρουφιέρ, Κατρίν, Περέν, Πογκμπά, Πολομά, Παγιό (68’ Νταμπό), Σελνάες, Λεμουάν, Αμουμα (86’ Μονέ – Μπακέ), Τανάν (64’ Μπέριτς), Ρου

ΑΕΚ (Κετσπάγια): Ανέστης, Γκάλο, Ντίντακ, Κολοβέτσιος, Τσιγκρίνσκι, Σιμόες, Γιόχανσον, Μπαρμπόζα, Βάργκας (67’ Γαλανόπουλος), Μάνταλος (83’ Πλατέλλας), Πέκχαρτ (46’ Μπακασέτας)