Στο μικροσκόπιο οι 14 «κιτρινόμαυροι» που έπαιξαν με Ατρόμητο

Το enwsi.gr βάζει κάτω από το μικροσκόπιο, τους 14 ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ που έπαιξαν στο ματς με τον Ατρόμητο:

Αλάιν Μπαρόχα: Στο πρώτο ημίχρονο έκανε μια εξαιρετική απόκρουση με τα ακροδάκτυλά του, σε σουτ του Γκαρσία. Και γενικώς ήταν σταθερός και θετικός, όσες φορές χρειάστηκε να επέμβει.

Ροντρίγκο Γκάλο: Έδωσε την ασίστ για το γκολ του Κρισάντους με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ. Γενικώς ήταν κινητικός και έβγαλε πολλή δουλειά από την πλευρά του. Και στο επιθετικό αλλά και στο αμυντικό κομμάτι.

Βασίλης Λαμπρόπουλος: Είχε και τις καλές του στιγμές καθώς βγήκε νικητής σε αρκετές μονομαχίες, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Έκανε όμως και τα λαθάκια του και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε ένα που λίγο έλειψε να στοιχίσει.

Άνταμ Τζανετόπουλος: Δεν ήταν ούτε αυτός σταερός στην απόδοση του. Είχε κάποιες καλές τοποθετήσεις και σωστές παρεμβάσεις. Είχε όμως και κάποιες κακές εκτιμήσεις φάσεων, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν ήταν σταθερός, παρότι κέρδισε και αυτός μάχες.

Ντίντακ Βιλά: Όσο είχε δυνάμεις στο πρώτο ημίχρονο έκανε εξαιρετική δουλειά από την πλευρά του. Σημείο αναφοράς ήταν και στην επιθετική λειτουργία της ΑΕΚ από την αριστερή πλευρά. Στο δεύτερο ημίχρονο έδειχνε να κουράζεται όσο περνούσε η ώρα και περιορίστηκε στα αμυντικά του καθήκοντα.

Γιάκομπ Γιόχανσον: Επί της ουσίας ήταν ο μοναδικός αμυντικός μέσος, στον σχηματισμό της ομάδας. Και ως εκ τούτου είχε πολλή δουλειά στο ανασταλτικό κομμάτι. Έτρεξε πολύ, το πάλεψε πολύ και όσο περνούσε η ώρα έβρισκε τα πατήματα του. Πάντως έκανε και λάθη με την μπάλα στα πόδια, αλλά γενικώς έβγαλε πολλή δουλειά στη μεσαία γραμμή.

Πέτρος Μάνταλος: Σε νέο ρόλο έπαιξε και χρειάστηκε λίγο χρόνο για να τον συνηθίσει. Όταν όμως άρχισε να παίρνει την μπάλα περισσότερο, έδινε και ρυθμό στο παιχνίδι της ομάδας. Είχε το σουτ στο δοκάρι και γενικώς είχε μεγάλη συμμετοχή στο παιχνίδι της ΑΕΚ και μάλιστα σ’ όλους τους τομείς.

Ρόναλντ Βάργκας: Όσο έπαιζε στο πρώτο ημίχρονο πίσω από τον επιθετικό και κυρίως όσο είχε δυνάμεις, βοήθησε πολύ. Έδινε ταχύτητα, είχε καλές εμπνεύσεις και έχασε και ευκαιρίες για να σκοράρει. Όταν στο δεύτερο ημίχρονο πήγε στην κορυφή της επίθεσης, ήταν ήδη κουρασμένος και χάθηκε.

Βαγγέλης Πλατέλλας: Επέστρεψε φουριόζος στην ενδεκάδα. Ήταν πολύ κινητικός, πολύ κεφάτος και προσπαθούσε συνεχώς να δημιουργήσει ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα από την πλευρά του. Ενώ βοήθησε και τον Γκάλο στα μετόπισθεν. Ακόμα και κτυπημένος στην μέση, έμεινε στο γηπεδο και προσπάθησε να βοηθήσει.

Έλντερ Μπαρμπόσα: Είναι σε φόρμα ο Πορτογάλος εξτρέμ και το απέδειξε και τώρα που ξεκίνησε βασικός. Έβγαλε πολλή ενέργεια στ παιχνίδι του, είχε καλές προσπάθειες με την μπάλα στα πόδια και ήταν σε μια συνεχή κίνηση. Είχε σημαντική συνεισφορά στην επιθετική λειτουργία της ΑΕΚ.

Χρήστος Αραβίδης: Παίζοντας στην κορυφή της επίθεσης στο πρώτο ημίχρονο, μόχθησε πολύ, αλλά έβγαινε μακριά από την περιοχή. Παρόλα αυτά έχασε μια καλή ευκαιρία. Στο δεύτερο ημίχρονο πήγε στα άκρα, δεν ήταν τόσο επικίνδυνος, αλλά με το πάθος του βοήθησε.

Ντιέγκο Μπουονανότε: Μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο και έπαιξε σε ρόλο ελεύθερο πίσω από τον σέντερ. Είχε κάποιες καλές προσωπικές ενέργειες με κορυφαία την πάσα που έδωσε στον Κρισάντους και αυτός αστόχησε. Όμως γενικώς δεν κατάφερε να βρει τον ρυθμό του.

Μακόλεϊ Κρισάντους: Τρια λεπτά αφότου μπήκε στο γήπεδο, πέτυχε το γκολ που έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ, με μια κεφαλιά μέσα από την περιοχή. Επίσης είχε και ένα πλασέ που πέρασε ελάχιστα άουτ. Όλα αυτά σε περίπου ένα τέταρτο συμμετοχής.

Μιγκέλ Κορδέρο. Έπαιξε συνολικά έξι λεπτά. Και στο διάστημα που αγωνίστηκε, προσπάθησε να βοηθήσει ώστε να κρατήσει η ομάδα το 1-0.