Όταν έβρισκε χιόνι, ποτιστικά και ανύπαρκτα δοκάρια

Στην Τούμπα η ΑΕΚ έχει ζήσει σπουδαίες στιγμές. Έχει πάρει πρόκριση σε τελικό κυπέλλου, έχει ρίξει τεσσάρα, έχει κάνει ακόμα και φιέστα τίτλου. Όμως υπήρχαν και ματς που πήγαν στραβά και ανάποδα. Όχι μόνο δότι η ΑΕΚ δεν τα κέρδισε, αλλά κυρίως για τους τρόπους που δεν τα κέρδισε. Το enwsi.gr, λίγες ώρες πριν την αποψινή σέντρα, θυμάται τρεις ιστορίες με πρωταγωνιστές το χιόνι, το νερό και το ανύπαρκτο δοκάρι, που είχαν εμποδίσει την Ένωση να φύγει με τη νίκη από την Τούμπα.

«Δεν φέραμε…χιονοπέδιλα»

Στην σεζόν κακή 1973-74 η ΑΕΚ προσπάθησε να σώσει την παρτίδα μέσω κυπέλλου. Στον τρίτο γύρο η ΑΕΚ κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ σε μονό παιχνίδι στην Τούμπα. Το ματς είχε οριστεί να γίνει στις 24 του Φλεβάρη. Την παραμονή του αγώνα αλλά και ανήμερα το κρύο ήταν τσουχτερό και οι θερμοκρασίες στην Θεσσαλονίκη σχεδόν πολικές. Παρόλα αυτά η ΑΕΚ είχε ξεκινήσει καλά το παιχνίδι και είχε σκοράρει στο 38ο λεπτό με τον Νικολάου. Ωστόσο ελάχιστα λεπτά μετά το γκολ της Ένωσης άρχισε να πέφτει χιόνι και μάλιστα πυκνό. Ήταν τόσο δυνατή η χιονόπτωση που πρόλαβε μέσα σε διάστημα μικρότερο του ενός τετάρτου να το «στρώσει». Και οι παίκτες των δυο ομάδων βγαίνοντας από τα αποδυτήρια για το δεύτερο ημίχρονο, βρήκαν αντί για χλοοτάπητα ένα κατάλευκο χαλί. Στο γήπεδο δεν υπήρχε καν κόκκινη μπάλα προκειμένου να διευκολύνει τους ποδοσφαιριστές, αφού το χιόνι και μέσα στον αγωνιστικό χώρο ήταν πολύ. Οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ επέμεναν πως το τερέν θα μπορούσε να καθαριστεί και να συνεχιστεί το ματς, παρόλο που οι παίκτες της ΑΕΚ διαμαρτύρονταν πως δεν έχουν μαζί τους…χιονοπέδιλα τα οποία φαινόταν πως ήταν απαραίτητα. Τελικά μετά από μεγάλη μάχη των υπαλλήλων με το χιόνι, το ματς συνεχίστηκε. Η ΑΕΚ έχασε με 3-1 και αποκλείστηκε, ενώ ο ΠΑΟΚ στην συνέχεια κατέκτησε το κύπελλο.

Ακόμα το βρέχουν

Είναι ελάχιστες οι φορές που μέσα σε μια σεζόν η ΑΕΚ με τον ΠΑΟΚ έχουν κοινούς στόχους στο πρωτάθλημα. Μια απ’ αυτές τις ελάχιστες φορές, έλαβε χώρα το 1981-82. Τότε η ΑΕΚ δεν είχε κάνει γενικώς καλή σεζόν και βρέθηκε να διεκδικεί με τον ΠΑΟΚ την τρίτη θέση στην βαθμολογία. Το ματς στην Τούμπα στις αρχές του Μαίου τέσσερις αγωνιστικές πριν από το φινάλε, θα έλυνε οριστικά τις διαφορές των δυο ομάδων. Και ο ΠΑΟΚ έδειχνε πως φοβόταν πολύ το παιχνίδι. Απόδειξη το γεγονός πως λίγα λεπτά πριν την σέντρα του παιχνιδιού, υπάλληλοι του γηπέδου με λάστιχα στα χέρια άρχιζαν να καταβρέχουν το χορτάρι. Φυσικά οι άνθρωποι της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκαν αλλά η απάντηση ήταν πως πρόκειται για ένα…πότισμα ρουτίνας που γίνεται πριν από κάθε ματς. Με δεδομένο πως εκείνη την εποχή η τεχνολογία στα ποδοσφαιρικά παπούτσια δεν είχε προχωρήσει τόσο πολύ, οι κιτρινόμαυροι δεν είχαν τον τρόπο να αντιμετωπίσουν ένα βρεμένο τερέν. Γι αυτό και σ’ ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο οι παίκτες της ΑΕΚ έκαναν σχεδόν…πατινάζ. Ωστόσο μέχρι να λήξει το πρώτο 45άλεπτο, το τερέν είχε αρχίσει κάπως να στεγνώνει. Προς γενική έκπληξη όμως των ανθρώπων της ΑΕΚ, στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, υπάλληλοι του γηπέδου μπήκαν και πάλι και άρχισαν εκ νέου το…κατάβρεγμα. Η απάντηση αυτή την φορά ήταν «για να καθίσει το χώμα». Το…πατινάζ συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Τελικά η ΑΕΚ με ένα γκολ του Μαύρου 14 λεπτά πριν την λήξη πήρε την ισοπαλία, αλλά ο ΠΑΟΚ έμεινε έναν βαθμό μπροστά της και σφράγισε την τρίτη θέση.

Το δοκάρι “φάντασμα”

Μπορεί η ΑΕΚ την σεζόν 1984 – 85 να μην ήταν και στα…καλύτερα της. Παρόλα αυτά με Μαύρο και Σάντμπεργκ στην επίθεση και από τα μέσα της σεζόν και με Εστερχάζι να οργανώνει το παιχνίδι, έπαιζε πολύ θεαματικό ποδόσφαιρο. Εκείνη την σεζόν ο ΠΑΟΚ βρισκόταν στον κολοφώνα της δόξας του, αφού διεκδικούσε τον τίτλο. Όταν στις 10 του Μάρτη η ΑΕΚ ταξίδεψε στην Τούμπα ήταν και εκείνη ακόμα στο κόλπο του πρωταθλήματος. Τελικά το παιχνίδι έληξε ισόπαλο με τον Μάρτον Εστερχάζι να είναι εκείνος που πέτυχε το γκολ της ΑΕΚ. Και έτσι η Ένωση έχασε την ευκαιρία να μπει δυνατά στην διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Κάτι το οποίο θα συνέβαινε αν είχε κερδίσει τον ΠΑΟΚ. Και η αλήθεια είναι πως κανονικά θα έπρεπε να τον είχε κερδίσει τον ΠΑΟΚ. Βλέπετε ο Εστερχάζι σε εκείνο το παιχνίδι δεν είχε πετύχει μόνο ένα γκολ, αλλά δυο. Και το δεύτερο, όπως και το πρώτο που μέτρησε, ήταν κανονικότατο αφού η μπάλα πέρασε την γραμμή, χωρίς να υπάρχει κανένα οφσαιντ ή κανένα επιθετικό φάουλ από τον «Κόμη» ή κάποια άλλη παράβαση. Απλώς ούτε ο διαιτητής, αλλά ούτε και ο επόπτης είδαν πως η μπάλα πέρασε την γραμμή αφού νόμισαν πως είχε κτυπήσει στο δοκάρι. Τι είχε συμβεί; Τότε στην Τούμπα τα τέρματα ήταν περίπου σαν εκείνα του χάντμπολ. Με ένα δεύτερο δοκάρι πίσω από το πρώτο για στήριγμα. Ο Εστερχάζι στην επίμαχη φάση μπήκε στην περιοχή, σούταρε δυνατά, η μπάλα κτύπησε στο…άλλο δοκάρι το οποίο φυσικά βρισκόταν μέσα στο τέρμα και γύρισε και πάλι μέσα στο γήπεδο. Ο διαιτητής νόμισε πως η μπάλα πήγε στο κανονικό δοκάρι και δεν κατακύρωσε ποτέ το πεντακάθαρο γκολ. Και φυσικά η ΑΕΚ δεν κατάφερε να φύγει κερδισμένη από την Τούμπα.