Μόνο περηφάνια και χειροκρότημα σε αυτή την ΑΕΚ!

Μια ονειρεμένη πορεία, ένα μαγικό ταξίδι έφτασε στο τέλος για την ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ η οποία νίκησε με 27-26 την Ποτάισα Τούρντα στον δεύτερο τελικό του Τσάλεντζ Καπ αλλά το τρόπαιο είχε κριθεί από το πρώτο παιχνίδι στη Ρουμανία.

Οι “κιτρινόμαυροι” έδωσαν το καλύτερο που μπορούσαν αλλά η ανώτερη Ποτάισα κατέκτησε την κούπα, με την ΑΕΚ ωστόσο να κερδίζει το χειροκρότημα του κόσμου της που γέμισε χθες το κλειστό του ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ ήξερε πως έχει ένα δύσκολο έργο καθώς τα έντεκα γκολ του πρώτου αγώνα δεν της άφηναν πολλά περιθώρια αισιοδοξίας. Παρόλα αυτά οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν στο γήπεδο για να απολαύσουν το παιχνίδι και να ευχαριστήσουν τον κόσμο που δημιούργησε χθες πολύ όμορφη ατμόσφαιρα. Η “Ένωση” μπήκε καλά στο παιχνίδι προηγήθηκε με 2-0 αλλά οι Ρουμάνοι έδειξαν γρήγορα την ποιότητα τους μέσα στο γήπεδο, εκμεταλλευόμενοι και τα πολλά αμυντικά λάθη του “Δικεφάλου”. Μέχρι και το 6-6 οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους “φιλοξενούμενους” να χτίζουν σταδιακά διαφορά. Τα χαμηλά ποσοστά αποκρούσεων της “Ένωσης” σε συνδυασμό με το γεγονός πως ο τερματοφύλακας της Ποτάισα ήταν για μια ακόμη φορά ανίκητος είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθεί με 9-14. Ο Νίκος Γραμματικός έκανε αλλαγή κάτω από τα δοκάρια βάζοντας τον Συγγάρη, ο οποίος με δύο καλές αποκρούσεις επέτρεψε στους συμπαίκτες του μειώσουν την διαφορά με 11-16, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ βελτίωσε την άμυνα της και ήταν πιο εύστοχη στην επίθεση φτάνοντας στο 45′ την διαφορά στα τρία γκολ μετά από πολύ ωραία. Με δύο πολύ ωραία γκολ του Χόγκας η “Ένωση” μείωσε σε 17-20, δείχνοντας πως ήταν αποφασισμένοι να διεκδικήσουν τη νίκη ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα.  Η στήριξη του κόσμου έδινε ώθηση στους παίκτες που συνέχισαν με πολύ καλή άμυνα και μείωσαν σε 21-22  στο 48:13 και 22-23 στο 51:59. Η ΑΕΚ είχε επιβάλλει στα τελευταία λεπτά τον ρυθμό της με τον Παναγιώτη Νικολαϊδη στο 54′ να ισοφαρίζει σε 23-23 και τον Μάλικ Χόγκας με ωραίο γκολ από τη γωνία να βάζει για πρώτη φορά την “Ένωση” μπροστά στο σκορ μετά το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.  Με την  κούπα να έχει κριθεί η ΑΕΚ πίεσε και με το γκολ του Παναγιώτη Νικολαϊδη σε νεκρό χρόνο πήρε τη νίκη με 27-26.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-5, 6-8, 8-10, 9-14, 11-18 (ημχ.), 13-19, 16-20, 18-22, 21-23, 24-23, 27-26

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαϊδης, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 1, Γεωργιάδης, Χόγκας 5, Ζαμπούνης 1, Π. Νικολαϊδης 3, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 3, Δομπρής 2, Βαμβακάς, Αργυρού 7, Βραζάλιτσα 1, Μυλωνάς 4

ΠΟΤΑΪΣΑ ΤΟΥΡΝΤΑ (Νικολάε Οράτσιου Γκαλ): Κίντεκ 4, Ροτάρου 2, Ταλμάιερ 2, Ζακατσιούριν, Βάρο, Ασολντανέι 5, Ιάνκου 1, Ιρίμους, Αντομινκάι 3, Λάζαρ, Στεφ, Σάβιτς, Ζόκε 3, Γκίτσα 3, Ιγκνάτ, Σταμάτε 3.

Διαιτητές: Αντόρκα – Χούκερ (Ουγγαρία) Παρατηρητές: Κονέτσνι (Τσεχία) – Φερέρ (Ισπανία) Δίλεπτα:  4-3 Κόκκινη: 54:26 Γκίτσα (επικίνδυνο παιχνίδι) Πέναλτι: 5/8-3/4