Απόψε κάνει μάγια η... τρέλα του Λιβάγια!

Τα προβλήματα είναι πολλά. Η ΑΕΚ πήγε στη Λεωφόρο δίχως Μάνταλο, Γιόχανσον και Αραούχο, ενώ ο Χιμένεθ επέλεξε να κρατήσει στον πάγκο τον ανέτοιμο Τσιγκρίνσκι και τον Χριστοδουλόπουλο και εκτός αποστολής τον Τσόσιτς. Η ΑΕΚ πήρε σε ρηχά νερά, δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί την υπεροχή που είχε σε όλο το ματς, αλλά κατάφερε στο τέλος να σώσει τον βαθμό και να σκαρφαλώσει στην 1η θέση της βαθμολογίας. Το χρυσό γκολ του Λιβάγια στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, έριξε τάβλα όλη τη Λεωφόρο και έδειξε πως ήταν η νύχτα που η…τρέλα του Κροάτη θα έγραφε ιστορία.

Αν και φαινόταν όλες τις προηγούμενες ημέρες πως ο Χιμένεθ προσανατολιζόταν στη διατήρηση του 3-5-2, τελικά η ΑΕΚ το εφάρμισε στη Λεωφόρο μόνο για λίγα λεπτά. Επειτα από τα πρώτα 5-6′ και βλέποντας την έντονη δραστηριότητα του Βιγιαφάνες, μετέτρεψε τον σχηματισμό σε 4-2-3-1. Εχοντας στην αριστερή πλευρά δίδυμο τους Μπακάκη, Λόπες, δεξιά τον Γκάλο με τον Κλωναρίδη και τον Μπακασέτα σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Λιβάγια. Βέβαια, αυτός ο σχηματισμός κλήθηκε να υπηρετήσει ένα ματς που βρέθηκε από το πουθενά πίσω στο σκορ, από το χοντρό λάθος του Καλογερόπουλου και την παιδική αντίδραση των αμυντικών που σταμάτησαν και έδωσαν την ευκαιρία στον Μολέδο να πετύχει τόσο εύκολο γκολ που δεν βάζει ούτε σε προπόνηση.

Από εκεί και έπειτα, το παιχνίδι ήταν μονόλογος για την ΑΕΚ. Οι “κιτρινόμαυροι”, δίχως να είναι όσο παραγωγικοί θα περίμενε κανείς, έκλεισαν τον Παναθηναϊκό στα καρέ τους και άρχισαν την πολιορκία. Σε αυτό το 45λεπτο, η ΑΕΚ είχε δύο εξαιρετικές στιγμές, η πρώτη με το εξ επαφής πλασέ του Γαλανόπουλου και η δεύτερη με το ξαφνικό σουτ του Λιβάγια. Φάσεις που δεν εκμεταλλεύθηκε η ΑΕΚ.

Σε όλο το υπόλοιπο διάστημα, έστω και με τον Κλωναρίδη ωσεί παρών, η ΑΕΚ είχε απόλυτο έλεγχο του ματς. Είχε κλείσει τον Παναθηναϊκό στα καρέ του, δεν του επέτρεπε ούτε να περάσει τη σέντρα και έψαχνε ρήγματα για να σπάσει το “ταμπούρι” που είχε στήσει ο Ουζουνίδης. Διάστημα που έλειψε πολύ η παρουσία ενός δημιουργικού χαφ στη μεσαία γραμμή, που θα μπορούσε να οργανώσει το παιχνίδι, να μοιράσει σωστά την μπάλα και να μετουσιώσει σε ευκαιρίες τη συντριπτική υπεροχή της Ενωσης.

Ο Χιμένεθ διατήρησε την ίδια λογική και στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΚ απέκτησε και πάλι έλεγχο, αλλά ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να κρατήσει περισσότερο την μπάλα και να μην κλειστεί μέσα στα καρέ του. Ο Ισπανός γρήγορα διόρθωσε την ανορθογραφία με τον Κλωναρίδη και έριξε στο ματς τον Λάζαρο για να τονώσει τη δημιουργία της Ενωσης. Κάτι που συνέβη και έφερε τη μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΚ, όταν ο Βλαχοδήμος δεν μπόρεσε να απομακρύνει σωστά το σουτ του Λάζαρου και ο Λιβάγια πήρε το ριμπάουντ εντελώς αφύλαχτος μέσα στην περιοχή, αλλά πλάσαρε πολλά μέτρα πάνω από το δοκάρι.

Η ισοφάριση δεν ήρθε και ο Χιμένεθ έριξε στο ματς και τον Αϊντάρεβιτς, προκειμένου να αποκτήσει δημιουργικότητα από τον άξονα που δεν έδινε ο Γαλανόπουλος, ενώ στο τελευταίο 20λέπτο πέρασε στο ματς και τον Γιακουμάκη (αντί του Μπακάκη, με τον Λόπες να γυρνά ως μπακ και τον Μπακασέτα να μετατίθεται αριστερά. Ωστόσο, η ΑΕΚ έδειχνε να μην έχει καθαρό μυαλό, έδειχνε να μην έχει δυνάμεις για να βρει πλέον ορθολογικό τρόπο ανάπτυξης και να φτάσει στο γκολ.

Σε εκείνο το διάστημα υπήρξαν πλέον πολλά κενά, που έδιναν τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να βγαίνει γρήγορα σε αντεπιθέσεις που έπιαναν εκτεθειμένη την άμυνα της ΑΕΚ. Οι παίκτες του Ουζουνίδη πήγαν το ματς σε σκληρές διεκδικήσεις υπό την ανοχή του Καλογερόπουλου και ροκάνιζαν τον χρόνο. Ωστόσο, στο φινάλε ήρθε ο μέγας Λιβάγια για να σώσει την παρτίδα και η ΑΕΚ να μείνει όρθια.

Δείτε πως μετέφερε και σχολίασε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ, 4-2-3-1): Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης (71′ Γιακουμάκης), Σιμόες, Γαλανόπουλος (65′ Αϊντάρεβιτς), Κλωναρίδης (54′ Χριστοδουλόπουλος), Μπακασέτας, Λόπες, Λιβάγια

Παναθηναϊκός (Μ. Ουζουνίδης, 4-2-3-1): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Μολέδο (37′ Κουτρουμπής), Χουλτ, Σιλά, Κουρμπέλης, Βιγιαφάνες, Χίλιεμαρκ (67′ Αλτμαν), Λουντ, Μολίνς (90’+ Ρέις)

Ο Καλογερόπουλος χρέωσε με κίτρινη τους Λιβάγια (59′), Μπακάκη (68′), Σιμόες (77′), Λόπες (84′), Χίλιεμαρκ (42′), Βιγιαφάνες (84′), Βλαχοδήμο (90’+), Ρέις (90’+)