Τσιγκρίνσκι: Βάζει κρίσιμα γκολ όταν... πρέπει και τα θέλει η ΑΕΚ (VIDEO)

Τα κρίσιμα γκολ σε ντέρμπι από τον Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι με τη φανέλα της ΑΕΚ

Ποιος είπε ότι οι αμυντικοί δεν βάζουν γκολάρες και μάλιστα κρίσιμες; Ο Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι έχει αποδείξει πως ξέρει να «πονάει» τους αντιπάλους της ΑΕΚ.

Σημειώνοντας γκολ σε ντέρμπι που πανηγυρίστηκαν έξαλλα από όλους τους Ενωσίτες. Από τα 5 γκολ που έχει πετύχει συνολικά ο Τσιγκρίνσκι με τη φανέλα της ΑΕΚ από το 2016, τα 4 έχουν σημειωθεί σε ντέρμπι με τους μεγάλους αντιπάλους.

Συγκεκριμένα, ο Ουκρανός κεντρικός αμυντικός έχει σκοράρει απέναντι σε Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη, Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ εκτός έδρας και ΠΑΟΚ μέσα στο ΟΑΚΑ και μέσα στην Τούμπα. Πάμε να τα θυμηθούμε…

Ολυμπιακός-ΑΕΚ 1-2 (4/2/2018)

Ο αγώνας που έμεινε αξέχαστος σε κάθε οπαδό της ΑΕΚ και μένει στις μνήμες δίπλα στον αλησμόνητο αγώνα-τίτλου του 1989 με το γκολ του Καραγκιοζόπουλου. Για να επιτευχθεί η μεγάλη ανατροπή στο Φάληρο, εκεί που η ομάδα του Πειραιά πίστεψε πως θα έφευγε νικήτρια, χρειάστηκε να δώσει ο Τσιγκρίνσκι το έναυσμα για την αντεπίθεση. Με σουτ-οβίδα εντός περιοχής, ο Ουκρανός αμυντικός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Προτό που έμεινε άγαλμα. Όπως «αγάλματα» έμειναν και οι φίλοι του Ολυμπιακού μετά το γκολ του Γιακουμάκη στη λήξη της αναμέτρησης…

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 2-2 (29/9/2019)

Με την ομάδα να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 1-0 από τον ΠΑΟΚ, ο Τσιγκρίνσκι ανέλαβε δράση. Έπειτα από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μάρκο Λιβάγια, ο «Τσίγκρι» ελίχθηκε έξυπνα στο πρώτο δοκάρι με ένστικτο «κυνηγού» και εκτέλεσε τον Ζίβκοβιτς κάνοντας το ΟΑΚΑ να φλέγεται στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 0-2 (1/7/2020)

Ασίστ Λιβάγια, εκτέλεση Τσιγκρίνσκι και ο ΠΑΟΚ στο καναβάτσο! Γνώριμο σκηνικό όπως στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ, αυτή τη φορά ο Ουκρανός εκτέλεσε τον ΠΑΟΚ μέσα στην Τούμπα με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του σούπερ-Μάρκο. Η λήξη της αναμέτρησης έφερε την ΑΕΚ να πανηγυρίζει ένα σπουδαίο διπλό με τον φορμαρισμένο Λιβάγια να κλειδώνει τη νίκη με εκτέλεση πέναλτι για το 2-0.

ΠΑΟ-ΑΕΚ 1-3 (12/7/2020)

Δεν μπορούσε να μείνει παραπονεμένος ο Παναθηναϊκός… Ο μόνος μεγάλος αντίπαλος που δεν είχε φιλοδωρήσει ο Τσιγκρίνσκι ήταν ο Παναθηναϊκός, αλλά χθες διορθώθηκε και αυτό. Μετά από σέντρα ακριβείας του Πέτρου Μάνταλου με το αριστερό, ο Ουκρανός ογκόλιθος της άμυνας της ΑΕΚ, εκτέλεσε με κεφαλιά τον Διούδη. Ο τερματοφύλακας του παναθηναϊκού το μόνο που μπόρεσε να κάνει ήταν να παρακολουθήσει την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα στο 8ο λεπτό… Στη συνέχεια ο Ολιβέιρα με γκολ στο 43′ και ο Βέρντε με ψύχραιμη εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις καθάρισαν για την Ένωση που έφυγε με το διπλό από το ΟΑΚΑ.

Και φέτος με τις εμφανίσεις του και τα γκολ του στα πλέι οφ… φωνάζει ότι πρέπει να ανανεωθεί το συμβόλαιο του για όσα κάνει. Διότι μην ξεχνάμε ότι με μία ακόμη συμμετοχή το ανανεώνει αυτόματα για ένα χρόνο. Ωστόσο, ο Τσιγκρίνσκι δεν… κάθεται πάνω σε συμβόλαια. Και το έχει αποδείξει ο 34χρονος Ουκρανός. Για αυτό και θα ξεκινήσει κουβέντα με ορίζοντα διετίας στην ΑΕΚ.