Τζάμπα ήττα για την ΑΕΚ

Εικόνες από το ΑΕΚ-Φίλιππος Βέροιας

Ένα δικό της παιχνίδι έχασε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ η οποία γνώρισε την ήττα με 27-23 από τον Φίλιππο για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η «Ένωση» έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκαρφαλώσει στην βαθμολογία και να μπει και πάλι δυναμικά στην διεκδίκηση μιας θέσης που οδηγεί στα πλέι οφ.

Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν κυρίαρχοι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και παρά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση τους έδειχναν να έχουν τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα ουσιαστικά άλλαξαν οι ισορροπίες με την ΑΕΚ να κάνει δώρο δύο γκολ στον Φίλιππο. Μετά από δύο λάθος πάσες των παικτών της «Ένωσης» οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν την ευκαιρία και με δύο γκολ στον αιφνιδιασμό ανέβασαν την διαφορά στο 21-24. Η έλλειψη συγκέντρωσης ήταν αυτή που στοίχισε στην ομάδα του Κώστα Τούτση που προσπάθησε να αντιδράσει και να μειώσει την διαφορά, έκανε το 22-25 αλλά το ματς είχε κριθεί με τον Φίλιππο να κερδίζει μέσα στη Νέα Ιωνία με 27-23.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο έχοντας σε καλή μέρα τον Γιώργο Πέρρο ο οποίος έδωσε πολλές λύσεις στην επίθεση. Παράλληλα σε συνδυασμό με τα πολύ καλά ποσοστά επεμβάσεων του Συγγάρη η «Ένωση» είχε συνεχώς το προβάδισμα, έφτασε να προηγείται με 4 γκολ ενώ στο πρώτο ημίχρονο πήγε στα αποδυτήρια με 13-11 μπροστά. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ προσπάθησε να διατηρήσει τον ρυθμό στο παιχνίδι της όμως έκανε πολλά γκολ δώρο στον Φίλιππο που αυτή την φορά της στοίχισαν ακριβά. Μετά το 5ο δεκάλεπτο οι «φιλοξενούμενοι» εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τα λάθη των «κιτρινόμαυρων» και εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία να φύγουν από τη Νέα Ιωνία με ένα ανέλπιστο «διπλό».

Τα πεντάλεπτα του αγώνα: 1-3, 4-4, 7-5, 9-7, 12-8, 13-11, 13-11 (Ημιχ), 15-13, 16-15, 18-18, 19-20, 21-23, 23-27

ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Τσικογιαννόπουλος, Χ. Νικολαΐδης 4, Πέρρος 8, Γεωργιάδης, Μακρυγιάννης, Π. Νικολαΐδης 3, Συγγάρης, Καραστέργιος, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Βαμβακάς 3, Άντρεγιτς 1, Χόγκας 3, Μπαλάσκας, Χρόνης, Αλικάκος.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Ζλατάνος, Μιχαηλίδης 1, Δομπρής 3, Δημοσθένους 2, Κόντης 1, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης , Τριανταφυλλίδης Αν 5., Μπουκοβίνας, Κύρτσιος, Βραζάλιτσα 5, Αποστολίδης 3, Μπαλτατζής , Τριανταφυλλίδης Δ., Παπαδόπουλος 3 , Ζούλφιτς. 4