Ασταμάτητη και από τη Βέροια

Η ΑΕΚ συνεχίζει την ανοδική πορεία της στο πρωτάθλημα επικρατώντας και του Φίλιππου στη Βέροια με 28-18

Τέταρτη σερί νίκη για την ομάδα του Νίκου Γραμματικού που δείχνει να έχει βρει το καλό της αγωνιστικό πρόσωπο. Η ΑΕΚ ήταν το μεγάλο αφεντικό στο σημερινό ματς φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση στην τελική επικράτηση.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ σοβαρή στο παιχνίδι και με τρία σερί τέρματα πήρε γρήγορα το προβάδισμα στο σκορ. Η “Ένωση” είχε πολύ καλή αμυντική λειτουργία ενώ ήταν αποτελεσματική στους αιφνιδιασμούς παίρνοντας προβάδισμα σε 7-2. Σε εκείνο το σημείο ο Φίλιππος κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να “ψαλιδίσει” την διαφορά πετυχαίνοντας τρία συνεχόμενα γκολ που την έφεραν σε απόσταση δύο τερμάτων από την ΑΕΚ (5-7). Η ΑΕΚ με ένα εντυπωσιακό επιθετικό ξέσπασμα έφτασε γρήγορα την διαφορά στο +7 (7-14) με σκόρερ τους Ζαμπούνη, Λόκεν, Πέρρο, Χόγκας και Βραζάλιτσα, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Η “Ένωση” συνέχισε ακόμα πιο δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο δείχνοντας πως θα έφτανε εύκολα στην τελική επικράτηση. Συνεχίζοντας το επιθετικό κρεσέντο της έφτασε στο 9-19 και 10-20 με τον Φίλιππο να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό της. Ο προπονητής του Φίλιππου κάλεσε δύο φορές τάιμ άουτ σε μια προσπάθεια να ανακόψει την φόρα των “κιτρινόμαυρων” κάτι ωστόσο που ήταν αδύνατον. Στα τελευταία δέκα λεπτά και οι δύο ομάδες είχαν συνειδητοποιήσει πως το ματς είχε κριθεί με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να πηγαίνει χαλαρά και τον Φίλιππο να ρίχνει στη “μάχη” αρκετούς ακόμα νεαρούς αθλητές για να πάρουν εμπειρίες.

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 1-5, 2-6, 5-7, 5-9, 7-14 (ημχ.), 8-16, 11-20, 13-22, 14-23, 16-25, 18-28

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Θόδωρος Παυλίδης): Ευαγγελόππουλος, Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος, Τριανταφυλλίδης 1, Ρίζος 2, Τζιμπούλας, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης 1, Σεϊρεκίδης 2, Φιλόσογλου, Θ. Κωστακίδης 5, Αποστολίδης 3, Αχ. Παπαδόπουλος, Κουκουτσίδης 3, Αρσενασβίλι, Γρηγοριάδης 1

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαϊδης , Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 7, Χόγκας 1, Ζαμπούνης 3, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Λόκεν 6, Δομπρής 3, Βαμβακάς, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 5, Μυλωνάς

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος Δίλεπτα: 4-5 Πέναλτι: 3/4-1/1