"Σίφουνες" οι μάγκες, έκαναν περίπατο με την ΧΑΝΘ κερδίζοντας 35-22

bakaΜε χαρακτηριστική ευκολία η ΑΕΚ επικράτησε της ΧΑΝΘ με 35-22  στο κλειστό του Κορωπίου και σημείωσε την 3η σερί νίκη της στο  πρωτάθλημα της Α1 χάντμπολ.

Είναι σαφές ότι οι κτιρινόμαυροι σε κάθε παιχνίδι αποδεικνύονται ολοένα και καλύτεροι και δείχνουν ότι παρά το γεγονός ότι έχουν αλλάξει πολλά σε σχέση με πέρυσι, συνεχίζουν δυναμικά στο πρωτάθλημα.

Απο το πρώτο λεπτό η ομάδα του Αρβανίτη πήρε προβάδισμα το οποίο και δεν έχασε ποτέ. Η ΧΑΝΘ έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το 10-6. Απο εκείνο το σημείο και μετά ανέβηκε στο 16-7, με τον Γεωργιάδη να σκοράρει. Το ημίχρονο έληξε στο +11 για την Ένωση που είχε σκοράρει 21 φορές, έχοντας δεχτεί 10 τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά ανέβηκε στα δέκα γκολ 24-14, ενώ στη συνέχεια 27-17. Πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα η ΑΕΚ προηγήθηκε 31-21 και δεν θα μπορούσε ασφαλώς να απειληθεί.  Το τελικό 35-22 αποδεικνύει την διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων. Η ΑΕΚ σημείωσε την 3η της νίκη και θα μπορούσε να είχε κάνει το απόλυτο στο πρωτάθλημα, αν δεν έχανε στην πρεμιέρα απέναντι στην Αναγέννηση Βύρωνα.

Τα πεντάλεπτα: 6-4, 9-5, 12-6, 16-8, 19-10, 21-10 (ημχ.), 21-15, 26-17, 28-19, 31-19, 31-21, 35-22

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 8, Γεωργιάδης 7, Δημοσθένους 2, Νικολαϊδης 5, Κολιούλης, Μπαλάς, Τσαούσης 6, Κατσίκης 3, Παπαδόπουλος Χ., Τσιλιμπάρης Κ., Παπαδόπουλος Γ. 1, Χατζηκωνσταντίνου 2, Τσιλιμπάρης Ν., Χόντο 1

ΧΑΝΘ (Νίκος Μάντζος): Λαγούδης, Τσαμήτρος, Καφαντάρης 5, Σπυρόπουλος 1, Σαρηγιαννίδης, Παπαδόπουλος Π. 1, Δέσπος 5, Λάππας 1, Ναουμίδης 1, Μαυρόπουλος, Αργυρίου 4, Τσαβδάρης 2, Παπαχρήστου 2, Παπαδόπουλος Ν., Τζίνεβης, Ραζακιάς
Διαιτητές: Τσάκωνας- Κουτσός Δίλεπτα: 6-0 Πέναλτι: 2/2 – 0/0

Δείτε πως μετέδωσε το enwsi.gr το παιχνίδι.