Με 10 γκολ του Μπακαούκα η ΑΕΚ νίκησε τον Ποσειδώνα (27-23) στο Λουτράκι

mpakaoukas-μπακαουκαςΗ ΑΕΚ νίκησε στην παράταση τον Ποσειδώνα στο Λουτράκι με 27-23 και η 3η θέση του πρωταθλήματος χάντμπολ θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι.

Οι παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη έσπασαν με τη σειρά τους την έδρα του αντιπάλου και ανέκτησαν και πάλι το πλεονέκτημα. Στην κανονική διάρκεια το ματς ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 20-20, κι έτσι ακολούθησε η διαδικασία της παράτασης. Για πολλοστή φορά, τα ψυχικά αποθέματα και η ποιότητα των παικτών της ΑΕΚ έκαναν τη διαφορά..

Οι ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα το ματς, ωστόσο σταδιακά η ΑΕΚ απέκτησε τον έλεγχο και προηγήθηκε με 9-5. Ο Ποσειδώνας με αντεπίθεση, κατάφερε να εκμηδενίσει τη διαφορά και οι παίκτες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 9-9. Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι είχαν καλές στιγμές και διατηρούσαν προβάδισμα 2-3 τερμάτων. Στα τελευταία λεπτά όμως, οι μάγκες γύρισαν την κατάσταση και έφεραν το ματς σε ισορροπία, με την κανονική διάρκεια να ολοκληρώνεται στο 20-20. Πρωταγωνιστής του ματς ο Χριστόφορος Μπακαούκας που πέτυχε 10 γκολ, αλλά αποβλήθηκε για εξύβριση λίγο πριν τη εκπνοή της κανονικής περιόδου.

Το 3ο και τελευταίο ματς θα γίνει στην Αθήνα το προσεχές Σαββατοκύριακο και ο νικητής θα κατακτήσει την 3η θέση.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-2, 4-4, 4-6, 5-9, 9-9 (ημχ.), 11-11, 13-12, 15-13, 16-16, 18-17, 20-20 (κ.α.), 22-24, 23-27.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ (Νίκος Γραμματικός): Βλαχογεωργός, Βαμβακάς, Πέρρος 3, Χερουβείμ 5, Τοκατζόγλου, Οικονόμου 2, Μπάρμπας, Βούκοβιτς 1, Τρουμπέτας 3, Μελετάκος 4, Βασιλειάδης 5, Παπαδόπουλος, Ρουμελιώτης, Παλαιολόγος.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 10, Ακριδόπουλος, Γεωργιάδης 6, Δημοσθένους 1, Νικολαϊδης 4, Κολιούλης, Μπαλάς, Τσαούσης 4, Κατσίκης 2, Παπαδόπουλος Χ., Ξηρός, Πλέχ, Παπαδόπουλος Γ., Τσιλιμπάρης.

Διαιτητές: Ανταλής-Τόλιος, Κόκκινη: 58:10 Μπακαούκας (απευθείας για εξύβριση- κρατήθηκε δελτίο), δίλεπτα: 4-4, πέναλτι: 3/5-5/6.