Και θαυμαστά τα έργα σου

×ÁÍÉÁ - ÁÅÊ  (FOOTBALL LEAGUE 2014-2015)ΑΠΟΣΤΟΛΗ, ΧΑΝΙΑ: ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΟΓΛΟΥ

Η ΑΕΚ έχει πλέον τον ηγέτη της. Και όσο έχει τον ηγέτη της, δεν έχει να ανησυχεί ούτε για δύσκολες έδρες, ούτε καν για κακές συνολικά δικές της μέρες. Ο Πέτρος Μάνταλος με μια γκολαρά και μια ασίστ, οδήγησε εκ του ασφαλούς την ΑΕΚ στη νίκη με 2-0 μέσα στα Χανιά. Δηλαδή ίσως στο πιο περίπλοκο παιχνίδι που είχε η Ένωση στη φετινή σεζόν μακριά από το ΟΑΚΑ. Χάρη όμως στα μαγικά πόδια του Μάνταλου, αλλά και συνολικά στον χαρακτήρα που και πάλι έδειξε η ΑΕΚ, κατάφερε να πάρει τη νίκη. Παρόλο που δυσκολεύτηκε αρκετά, κυρίως λόγω της κακής λειτουργίας στη μεσαία γραμμή της.

Όμως παρά το γεγονός πως ούτε σούπερ ποδόσφαιρο έπαιξε, ούτε πολλές ευκαιρίες έκανε, η ΑΕΚ δεν έχασε ούτε στιγμή στο γήπεδο την ψυχραιμία και την συγκέντρωση της. Το γκολ το έψαξε προσεκτικά και το βρήκε από τα μαγικά πόδια του ηγέτη της. Ο Μάνταλος έστησε την μπάλα στο 76ο λεπτό λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή και από πλάγια θέση και έστειλε τον τερματοφύλακα των Χανίων για… βρούβες. Περίπου δέκα λεπτά αργότερα, από ίδια πλευρά αλλά λίγο πιο πλάγια, ο Μάνταλος έστειλε την μπάλα συστημένη όχι στα δίχτα, αλλά στο κεφάλι του Κολοβέτσιου. Και από εκεί στα δίχτυα. Το ματς είχε τελειώσει.

Βεβαίως η αλήθεια είναι πως η ΑΕΚ θα μπορούσε να είχε πάρει πολύ νωρίτερα το προβάδισμα, όταν από κόρνερ του Μάνταλου, ο Παπατζίκος τράβηξε και έριξε στο γήπεδο τον Κολοβέτσιο, χωρίς όμως να καταλογιστεί το πέναλτι. Πάντως ο διαιτητής Καρυοφύλλης έκανε λάθος μόνο στη συγκεκριμένη φάση, καθώς γενικώς τα πήγε καλά με τον πειθαρχικό έλεγχο.

Πάντως για την ΑΕΚ το πρόβλημα από την αρχή του παιχνιδιού, ήταν τα πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή. Της έλειψε πολύ ο Ανάκογλου, καθώς ούτε ο Γεωργέας, ούτε ο Κορδέρο μπορούσαν να κάνουν την δουλειά τους. Ο Μάνταλος είχε συμμετοχή, αλλά ήταν κλεισμένος, ο Μπαρμπόσα δυσκολευόταν, το ίδιο και ο Πλατέλλας. Η ΑΕΚ έβγαλε το πρώτο ημίχρονο μόνο με μια καλή φάση και αυτή από λάθος της άμυνας των Χανίων.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δέλλας προσπάθησε να δώσει ρυθμό ρίχνοντας στο παιχνίδι τον Ζόριτς και αλλάζοντας το σύστημα σε 4-3-3. Η ΑΕΚ είχε πλέον παραπάνω παίκτες να κάνουν παιχνίδι και κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο. Όπως επίσης και στημένα γύρω από την περιοχή του Ρίζου. Το ένα απ’ αυτά το έκανε απευθείας γκολ ο Μάνταλος και το άλλο το έκανε με κεφαλιά ο Κολοβέτσιος. Και κάπως έτσι τελείωσε και η σεμνή τελετή στα Χανιά.

ΧΑΝΙΑ: Ρίζος, Παπατζίκος, Εσόνο, Μανωλάς, Γκότοβος, Σιλιγαρδάκης, Γκούμας (80’ Καραγιάννης), Καμινιώτης, Γουέλκαμ, Κρητικός (53’ Καραλής), Πάγκαλος

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Πεταυράκης (64’ Ζόριτς), Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Γεωργέας, Κορδέρο, Πλατέλλας (84’ Ντακόλ), Μάνταλος, Μπαρμπόσα(89’ Ρόβας), Αραβίδης.