Εβγαλε 13αρι η Βασίλισσα και... τρομοκρατεί

Εξαιρετική εμφάνιση, άμυνα από ατσάλι και μια νίκη με περίσσια άνεση από την ΑΕΚ στο κλειστό του ΟΑΚΑ απέναντι στον Κόροιβο Αμαλιάδας.

Η «Βασίλισσα» του Γιούρι Ζντοβτς σαν… καλοκουρδισμένη μηχανή κέρδισε με 70-49 και έφτασε τις 13 νίκες φέτος στην Basket League, δείχνοντας ότι θέλει με κάθε τρόπο να καπαρώσει την 3η θέση.

Πρώτος σκόρερ ο Μαυροειδής με 16 πόντους, ενώ εξαιρετική εμφάνιση είχε ο Μπράουν με 8 πόντους και 7 ασίστ. Από… κοντά ο Χέρστον, ο Καλαμπόκης, «βομβάρδισε» με 3 τρίποντα ο Σάκοτα.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα χάρη στον Χαριτόπουλο, αλλά και το.. νωθρό ξεκίνημα της Ένωσης (5-8, 2′). Η συνέχεια δεν έμοιαζε σε τίποτα με τα πρώτα λεπτά. Αυτό διότι η ΑΕΚ ανέτρεψε την κατάσταση, χάρη στους Μπράουν, Μαυροειδή και Καλαμπόκη για το 22-11 της πρώτης περιόδου. Ο Ντούσαν Σάκοτα ήταν… καυτός στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπως και οι Μπράουν, Καλαμπόκης. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των παικτών του Ζντοβτς και μοιραία η διαφορά αυξήθηκε για το 44-28 του πρώτου ημιχρόνου, στο οποίο η Ένωση είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά.

Ο ρυθμός δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με τον Δημήτρη Μαυροειδή, αλλά και την άμυνα της ΑΕΚ να κάνει τα πράγματα… απλά. Σε σημείο να φτάσει ακόμα και στους 28 πόντους (60-32, 28′). Οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά για το 60-35 του τρίτου δεκαλέπτου. Τα πάντα είχαν κριθεί από νωρίς, με την ΑΕΚ να έχει το προβάδισμα σταθερά και να φτάνει εν τέλει σε μια πολύ άνετη νίκη με 70-49, σε ένα αποτέλεσμα το οποίο είχε κριθεί από πολύ νωρίς.