Επέστρεψε

Επέστρεψε

aek-iraklis-αεκ-ηρακληςΤο τέλος του εφιάλτη. Για δύο χρόνια η ΑΕΚ βίωσε πολύ δύσκολες στιγμές παίζοντας με ομάδες χωριών και γειτονιές. Αλλά από σήμερα, η Ενωση βρίσκεται επίσημα ξανά στη θέση που της ανήκει, στη μεγάλη κατηγορία. Η νίκη επί του Ηρακλή με 1-0, έστω και αν δεν είχε τον θεαματικό τρόπο που θα προσδοκούσαν οι Ενωσίτες, σημάδεψε την επιστροφή. Η ΑΕΚ έκανε ακόμα μια προβληματική εμφάνιση, φάνηκε πως έχει αρκετά ζητήματα, αλλά ακόμα και έτσι πήρε τη νίκη με το γκολ του Ανάκογλου και ξεπλήρωσε την ομάδα της Θεσσαλονίκης για τη μοναδική φετινή της ήττα.

Επειτα από την ένταση των προηγούμενων ημερών, οι παίκτες της ΑΕΚ μπήκαν αρκετά δυνατά στο γήπεδο. Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης έμπαιναν με περισσότερο δυναμισμό και κέρδιζαν τις προσωπικές μονομαχίες, επιβάλλοντας τον δικό τους ρυθμό. Ωστόσο, αυτό που έλειπε ήταν το καθαρό μυαλό και η δημιουργία στην επίθεση. Συν τοις άλλοις, ο Ηρακλής ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνος επιθετικά και οι διαδοχικές ευκαιρίες (σουτ του Πασά, κεφαλιά του Μπαρτολίνι) ανάγκασαν την ΑΕΚ να προσέξει ιδιαίτερα τα μετόπισθεν.

Σταδιακά, η έλλειψη φρεσκάδας άρχισε να βγαίνει στην ΑΕΚ. Τα λάθη γίνονταν εύκολα στην άμυνα και υπήρχαν πολλά κενά. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Βούρας ήταν ο κορυφαίος της Ενωσης σε αυτό το διάστημα, έχοντας στα υπέρ του και μια εξαιρετική επέμβαση σε τετ α τετ με τον Τσιλιανίδη. Η πρώτη φάση της ΑΕΚ στο ματς καταγράφηκε λίγο πριν το ημίωρο σε κεφαλιά του Γροντή που πέρασε λίγο έξω από την εστία του Χουάντερσον. Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ πίεσε περισσότερο, κυρίως από στημένες φάσεις, βάζοντας τη μπάλα στην περιοχή του Ηρακλή. Η καλύτερη στιγμή ήρθε σε αντεπίθεση που εκτυλίχθηκε γρήγορα, αλλά η λόμπα του Μπαρμπόσα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Ηταν φανερό πάντως, πως η ΑΕΚ είχε ξανά προβληματική εικόνα. Μια ομάδα που δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει τη μπάλα, είχε σημαντικά ζητήματα στη δημιουργία και αρκετά κενά στην άμυνα. Σε ολόκληρο το πρώτο 45λεπτο οι «κιτρινόμαυροι» δεν έκαναν ούτε μία κλασική ευκαιρία και περιορίζονταν σε ανούσια κατοχή της μπάλας. Μόνο ο Γιόχανσον στη μεσαία γραμμή, η ποιότητα του Μπαρμπόσα και το πάθος του Αραβίδη δικαιολογούσαν την παρουσία τους στην 11άδα της ΑΕΚ.

Η εικόνα της ΑΕΚ δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Πολλά αβίαστα λάθη στην αμυντική λειτουργία, αδυναμία να κρατήσουν τη μπάλα και να βγάλουν οργανωμένη επίθεση, τεράστιες αδυναμίες στη δημιουργία. Ο Ηρακλής συνέχισε να είναι πιο απειλητικός και η ΑΕΚ δεν μπορούσε καν πλέον να διατηρήσει την κατοχή της μπάλας, όντας σε θέση άμυνας – κλεισμένη στο δικό της μισό! – σε μια εντελώς ασυνήθιστη εικόνα. Και όμως. Η φανέλα, η πίεση του κόσμου, άλλαξε την κατάσταση και ο Ανάκογλου είχε την έμπνευση και σκόραρε με μακρινό σουτ δίνοντας το προβάδισμα.

Ο Δέλλας έριξε στο ματς τον Ντακόλ αντί του Γροντή που είχε εξαφανιστεί στο δεύτερο ημίχρονο (στο πρώτο μέρος προσπάθησε φιλότιμα να μοιράσει παιχνίδι), περνώντας τον Μπαρμπόσα σε ρόλο επιτελικού χαφ και τον Αραβίδη αριστερά. Ακόμα και έτσι όμως, ο Ηρακλής συνέχισε να κυριαρχεί στο γήπεδο. Η ΑΕΚ απέφυγε την ισοφάριση στο 68’ έπειτα από λάθος του Τζανετόπουλου, που έφερε τον Λουκίνα απέναντι στον Βούρα να πλασάρει άουτ.

Βέβαια, η ΑΕΚ είχε την κλασική ευκαιρία με την εξ επαφής κεφαλιά του Πλατέλλα για να τελειώσει το παιχνίδι, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Πλέον, υπήρχαν χώροι στην ανοιχτή άμυνα του Ηρακλή και η Ενωση είχε καλές πιθανότητες με δύο σουτ του Αραβίδη που πέρασαν άουτ. Η είσοδος του Ζόριτς έδωσε στην ΑΕΚ τη δυνατότητα να κρατά την κατοχή της μπάλας και να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού, ενώ στα τελευταία λεπτά ο Δέλλας έριξε στο παιχνίδι και τον Κορδέρο για να «κλειδώσει» τη νίκη. Ο Ηρακλής είχε μια ακόμα καλή στιγμή με κεφαλιά του Μπαρτολίνι προ κενής εστίας να περνά άουτ, αλλά και η ΑΕΚ είχε τη φάση με τον Πλατέλλα. Το 1-0 παρέμεινε, η ΑΕΚ επέστρεψε.

Δείτε πως μετέφερε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr

ΑΕΚ (Τ. Δέλλας, 4-2-3-1): Βούρας, Γεωργέας, Σοϊλέδης, Κολοβέτσιος, Τζανετόπουλος, Γιόχανσον, Ανάκογλου, Πλατέλλας, Γροντής (61’ Ντακόλ), Μπαρμπόσα (79’ Ζόριτς), Αραβίδης (87’ Κορδέρο)

Ηρακλής (Ν. Παπαδόπουλος, 4-2-3-1): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Ζιάμπαρης, Ιντζόγλου (85’ Αγγελούδης), Πουρτουλίδης, Τσιλιανίδης (67’ Τσιλιγκίρης), Κυριακίδης (67’ Ρομάνο), Λουκίνας, Πασάς

Ο διαιτητής Σιδηρόπουλος έδωσε κίτρινη κάρτα στους Αραβίδη (26’), Ανάκογλου (43’), Μπαρμπόσα (43’), Γεωργέα (88’), Πλατέλλα (90’), Ζιάμπαρη (9’), Ιντζόγλου (30’), Μπουκουβάλα (54’)