"Λύγισε" στα πέναλτι η ΑΕΚ

Μια μεγάλη ευκαιρία να πανηγυρίσει το πρώτο Κύπελλο στην ιστορία της έχασε η ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ. Η “Ένωση” λύγισε στα πέναλτι χάνοντας με 5-4 από την Αθήνα ΄90 ενώ η κανονική διάρκεια είχε βρει τις δύο ομάδες ισόπαλες 1-1.  Η ομάδα της Κηφισιάς ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο ενώ η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε στην επανάληψη με μακρινό σουτ του Ασημακόπουλου. Στις τάξεις του “Δικεφάλου” διαμαρτύρονται για αρκετές διαιτητικές αποφάσεις με αποκορύφωμα ένα ακυρωθέν γκολ στο τέλος του δεύτερου μέρους όπου η μπάλα έδειξε να έχει περάσει την γραμμή αλλά ο διαιτητής δεν το μέτρησε. Παρά τις δύο παρατάσεις το σκορ δεν άλλαξε με αποτέλεσμα ο τελικός να οδηγηθεί στα πέναλτι όπου η Αθήνα ΄90 στάθηκε πιο τυχερή και πήρε τη νίκη και το Κύπελλο. Η χρονιά ολοκληρώνεται με πικρή γεύση για το “κιτρινόμαυρο” τμήμα που πραγματοποίησε φέτος την καλύτερη σεζόν στην ιστορία της ωστόσο βάσει των δυνατοτήτων της θα μπορούσε σίγουρα να έχει πετύχει κάτι καλύτερο, ειδικά στον χθεσινό τελικό.

Στο πρώτο ημίχρονο η Αθήνα ’90 είχε μεν την κατοχή της μπάλας χωρίς ωστόσο να παρουσιάζει κάτι αξιόλογο στο παιχνίδι της με αποτέλεσμα να μην φτάνει σχεδόν ποτέ με αξιώσεις στο τέρμα της ΑΕΚ. Οι “κιτρινόμαυροι” αντιμετώπιζαν προβλήματα με την σκληρή άμυνα των αντιπάλων και προσπαθούσαν να γίνουν απειλητικοί με γεμίσματα μέσα στην περιοχή. Οι παίκτες του “Δικεφάλου” δίνοντας το βάρος στην άμυνα “έψαχναν” για το λάθος της Αθήνας ’90 που θα τους επέτρεπε να πετύχουν ένα γκολ. Παρόλα αυτά η αντίπαλη ομάδα ήταν αυτή που έφτασε πρώτη σε ένα γκολ. Με σκόρερ τον Γκαϊφύλλλια η Αθήνα άνοιξε το σκορ εκμεταλλευόμενη το κενό στην άμυνα της ΑΕΚ. Στα εναπομείναντα λεπτά οι “κιτρινόμαυροι” πίεσαν όμως το σκληρό παιχνίδι των τυπικά φιλοξενούμενων δεν τους επέτρεπε να μετουσιώσουν σε γκολ την υπεροχή τους.

Η αντίδραση από την ομάδα του Απόστολου Μπελτσίδη ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο. Οι “κιτρινόμαυροι” είχαν περισσότερο καθαρό μυαλό και προσπαθούσαν να φτάσουν πιο οργανωμένα στην αντίπαλη περιοχή. Παρόλα αυτά το γκολ της ισοφάρισης ήρθε έπειτα από ατομική προσπάθεια. Ο Ασημακόπουλος με σουτ από τα δέκα μέτρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έφερε το ματς στα ίσια 6 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Στα εναπομείναντα λεπτά η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση. Στα επιπλέον λεπτά που είχαν στη διάθεση τους οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι διαφορετικό καθώς οι άμυνες έπαιζαν τον κυρίαρχο ρόλο. Έτσι ο τελικός οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι με την ΑΕΚ να χάνει με 5-4. Για την “Ένωση” στα πέναλτι ευστόχησαν οι Αρτινός, Ασημακόπουλος, Σκουτέλης και Παπαευστρατίου και αστόχησε ο Κατσάμπας.

Για την ΑΕΚ αγωνίστηκαν οι: Θεοφίλου, Αχής, Δελλαπόρτας, Ασημακόπουλος, Ταρνανίδης, Σκουτέλης, Στουπάθης, Αρτινός, Ζιάκας, Παπαευστρατίου, Συκαράς, Κατσάμπας, Θεοδωρόπουλος, Μπούσμπουρας