Καταιγιστική στην πρεμιέρα η ΑΕΚ Futsal

Η ομάδα του Γιάννη Ζιάβα ήταν καταιγιστική και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους, δείχνοντας με το …καλημέρα τις μεγάλες της δυνατότητες αλλά και τους υψηλούς στόχους.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι η «Ένωση» ανέβασε γρήγορα ρυθμούς και προηγήθηκε μόλις στο 7‘ με το νέο της μεταγραφικό απόκτημα, τον Μάνο.

Η πίεση της ΑΕΚ είχε ως αποτέλεσμα το Νέο Ικόνιο να κάνει πολλά λάθη στην άμυνα τα οποία και οι “κιτρινόμαυροι” δεν άφησαν ανεκμετάλλευτα. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το σκορ είχε  φτάσει 0-3 χάρη στα γκολ του Αρτινού στο 11′ και του Ταρνανίδη στο 16′.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν στο δεύτερο ημίχρονο πετυχαίνοντας ένα γκολ που τους έβαλε και πάλι μέσα στο παιχνίδι για λίγο όμως. Στο 23′ ο Κελεμτζής μείωσε σε 1-3, όμως η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση και στο αμέσως επόμενο λεπτό (24′) σημείωσε δύο τέρματα, με τον Αρτινό και τον Θανασάι, εκτοξεύοντας το σκορ στο 1-5 ενώ στο 27′ ο Πορτογάλος Νταβιντ πέτυχε ακόμα ένα γκολ για το 1-6.

Η ανωτερότητα της Α.Ε.Κ. ήταν εμφανής καθόλη σχεδόν τη διάρκεια της επανάληψης, ενώ από την άλλη πλευρά το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Ν. Ικονίου ήταν απλά να μειώσει σε 2-6 στο 37′. Παρόλα αυτά όμως η ΑΕΚ είχε και πάλι την απάντηση, με τον Ταρνανίδη αυτή τη φορά να γράφει το τελικό 2-7 σχεδόν με τη λήξη της αναμέτρησης!

ΑΕΚ: Αχής, Θεοφίλου, Μάνος, Αρτινός, Δελλαπόρτας, Ασημακόπουλος, Ζιάκας, David, Θανασάι, Μάντης, Στουπάθης, Κατσάμπας και Ταρνανίδης.