"Γροθιές" από χρυσάφι (ΦΩΤΟ)

Μεγάλη επιτυχία για το τμήμα πυγμαχίας της ΑΕΚ που επιστρέφει από τη Καβάλα γεμάτη μετάλλια στις αποσκευές της. Η “Ένωση” ήταν η μεγάλη πρωταγωνίστρια στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παίδων κατακτώντας συνολικά 3 χρυσά μετάλλια, ένα ασημένιο και δύο χάλκινα με τους αθλητές και τις αθλήτριες της να  δείχνουν πως αποτελούν το μέλλον του “κιτρινόμαυρου” τμήματος. Δύο ακόμα μετάλλια για την ΑΕΚ την τελευταία ημέρα του Πανελληνίου ήρθαν από τον Στράτο Γιάνναρο που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και τον Χρήστο Κουτσούκο που “λύγισε” στον τελικό και κατέκτησε το ασημένιο.

Χθες η Ελένη Χολίδη τις μεγάλες της δυνατότητες και κατέκτησε το χρυσό επικρατώντας της Ανθής Καραϊτη του ΜΑΧ Ν. Περάμου . Το τρίτο χρυσό για την ΑΕΚ ήρθε από τον Γιάννη Βασιλάκη στα 60 κιλά που νίκησε στον τελικό τον Σίρκα Σωτήρη του ΠΓΣΙ ΤΙΓΡΗΣ. Χάλκινο μετάλλιο από τον Μπάμπη Μπόρα.

Την πρώτη ημέρα Κωνσταντίνος Δρίζος ανέβηκε στο βάθρο κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο. Εξαιρετική δουλειά από τον προπονητή, Αρτούρ Μικαελιάν που δημιουργεί τη νέα γενιά πρωταθλητών της ΑΕΚ.