"Διπλό" για την ΑΕΚ μέσα στο Πέραμα

aek_futsalΗ ομάδα Futsal της ΑΕΚ πέτυχε μεγάλη νίκη απέναντι στο Νέο Ικόνιο (5-3), στο Πέραμα. Η Ένωση έτσι έφτασε στους 16 βαθμούς, αφήνοντας τους γηπεδούχους στους 10.

Σε ένα χορταστικό ματς, οι δύο ομάδες πρόσφεραν γκολ και θέαμα με ένα δοκάρι εκατέρωθεν, χαμένες ευκαιρίες και συνολικά 8 γκολ.

Μόλις στο 4ο λεπτό, οι γηπεδούχοι που ξεκίνησαν πιο δυνατά έχασαν τετ α τετ με τον Πασσαλή, ενώ δύο λεπτά αργότερα Κατεβτσιάν και Κελεμτζής δεν μπόρεσαν να νικήσουν σε δύο φάσεις τον Παππά. Ένα λεπτό αργότερα, η ΑΕΚ απάντησε με το δοκάρι του Κερέτση. Ωστόσο, η πίεση των γηπεδούχων απέφερε καρπούς, καθώς στο 11’ ο Κανέλλος μετά από όμορφο συνδυασμό έκανε το 1-0. Πριν όμως κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, η Ένωση ισοφάρισε με το αυτογκόλ του Γκότση σε 1-1, με τον ίδιο παίκτη στην αμέσως επόμενη φάση να χάνει τεράστια ευκαιρία να δώσει στην ομάδα του το προβάδισμα. Τελικά, η ομάδα του Δημήτρη Κουνταρδά, αφού ηρέμησε τον τρόπο παιχνιδιού της, έφτασε σε δεύτερο τέρμα με τον Τηλιγάδα, το σουτ του οποίου κόντραρε στον Κατεβτσιάν και κατέληξε στα δίχτυα του Κορακάκη για το 1-2 (13’). Σκορ ημιχρόνου, αφού στο 19’ το μονοκόμματο σουτ του Κουβαρά πέρασε άουτ, παίρνοντας ωστόσο τα χειροκροτήματα όλης της εξέδρας.

Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για το Νέο Ικόνιο. Ο Κανέλλος έπιασε στον… ύπνο την άμυνα της ΑΕΚ και στο 21ο λεπτό ισοφάρισε σε 2-2. Και πάλι όμως η Ένωση βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει. Με νέο αυτογκόλ, αυτή τη φορά του Μαυραντώνη, ο οποίος άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κορακάκη για το 2-3 (22’). Με τη σέντρα ήρθε η ισοφάριση. Ο Πασσαλής εκμεταλλεύτηκε τη χαλαρότητα της άμυνας της Ένωσης και έγραψε το 3-3 μέσα σε πανηγυρισμούς. Κάπου εκεί όμως μίλησε η ψυχραιμία και η αποφασιστικότητα των κιτρινόμαυρων να πάρουν το παιχνίδι. Στο 25’ ο Τηλιγάδας με ωραία συρτή εκτέλεση φάουλ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-4. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να ισοφαρίσουν εκ νέου, αλλά ο Κελεμτζής σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Παππά, ενώ στο 28’ ο Βασίλας έχασε ένα τετ α τετ από αυτά που δεν χάνονται. Το σουτ του Κουτσιλά στο 29’ ήταν η προειδοποίηση για να έρθει το γκολ του Βλυσσίδη στο 36’ για να «κλειδώσει» τη νίκη για την ΑΕΚ για το τελικό 3-5 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Futsal Super League.

ΝΕΟ ΙΚΟΝΙΟ: Κορακάκης, Κατεβτσιάν, Μαυραντώνης, Πασσαλής, Ζάχος, Κελεμτζής, Ζαβιτσάνος, Χατζηανδρέου, Κανέλλος, Γκότσης, Βασίλας, Κοντογιώργης, Κορωναίος, Μούντουρης.

ΑΕΚ: Παππάς, Τηλιγάδας, Βλυσσίδης, Κουβαράς, Καραμπαλίκογλου,  Καραθανασόπουλος, Κερέτσης, Τσαούσης, Καϊτάνης, Σταυρινός, Μωράλογλου, Πετράκης, Κουτσιλάς, Κοκοτσάκης.