Τεράστιο διπλό τίτλου με μπαλάρα μέσα στην Τούμπα (VIDEO)

Η πορεία της ΑΕΚ προς την κατάκτηση του πρώτου επαγγελματικού πρωταθλήματος την περίοδο 1988-89, είχε ορισμένους κομβικούς σταθμούς. Τη νίκη επί του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ, τη νίκη στον τελικό επί του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ στις 7 Μαΐου και βέβαια την απόδραση από την Τούμπα. Μια μέρα σαν σήμερα του 1989, η Ενωση έκανε εμφατική εμφάνιση και έπαιξε συγκλονιστική μπάλα, ξεπερνώντας ακόμα και το κλίμα τρομοκρατίας και επικρατώντας τελικά με 1-0.

Η ανωτερότητα της ΑΕΚ υπήρξε καταφανής από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Οι «κιτρινόμαυροι» έκλεισαν τον ΠΑΟΚ στα καρέ του, τον πίεσαν και ζήτησαν το γκολ. Αυτό ήρθε τελικά στο 22’, όταν ο Γιώργος Χριστοδούλου πήρε την κεφαλιά στη σέντρα του Βασιλόπουλου και την έστειλε στα δίχτυα του Γκιτσιούδη. Αυτό ήταν μόνο η αρχή, καθώς στη συνέχεια η Ενωση κυριάρχησε απόλυτα και έχανε τη μια ευκαιρία πίσω από την άλλη, με τον ΠΑΟΚ αδύναμο να αντιδράσει.

Οι φίλοι της ΑΕΚ είχαν στήσει το δικό τους πάρτι στην εξέδρα και η ομάδα δεν καταλάβαινε από τίποτα. Ούτε από τα αντικείμενα που έπεφταν βροχή. Χαρακτηριστικό είναι πως για ένα κόρνερ μπροστά στη θύρα 4 υπήρξε διακοπή του παιχνιδιού δύο φορές. Ακόμα και όταν άλλαξε…πλευρά στην εκτέλεση του κόρνερ ο διαιτητής Νικάκης (παγκόσμια πρωτοτυπία), δεν μπορούσε να εκτελεστεί. Με χίλια ζόρια το παιχνίδι ολοκληρώθηκε και η ΑΕΚ πήρε μεγάλο διπλό, καθοριστικό στη μάχη του πρωταθλήματος.