Παίρνει πρόκριση και κούπα (VIDEO)

Από τα πλέον συνηθισμένα ζευγάρια στο κύπελλο είναι η ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό. Οι δύο ομάδες έχουν βρεθεί αντίπαλοι αρκετές φορές και πέντε εξ αυτών στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Οι προκρίσεις είναι δύο για την ΑΕΚ και τρεις για τον Ολυμπιακό. Αλλά πως έγιναν αυτές οι τρεις, είναι μια μεγάλη ιστορία. Οι δύο προκρίσεις πάντως, συνδυάστηκαν με την κατάκτηση του τροπαίου. Δείτε και θα καταλάβετε.

Η ΑΕΚ έχει αντιμετωπίσει πέντε φορές κατά το παρελθόν τον Ολυμπιακό για τη φάση του κυπέλλου. Η πρώτη, ήταν στο 1949 όταν απέκλεισε τον Ολυμπιακό, στην τελευταία φορά που οι τέσσερις μεγάλοι είχαν βρεθεί σε ημιτελικά. Η επόμενη βρίσκεται στο μακρινό 1967-68, όταν σε μονό παιχνίδι που έγινε στο στάδιο Καραϊσκάκη, η Ενωση ηττήθηκε με 2-1. Επί της ουσίας, ήταν χρονιά στην οποία η ΑΕΚ «θυσίασε» το κύπελλο για το πρωτάθλημα, το οποίο κατέκτησε.

Επόμενη αναμέτρηση, σεζόν 1992-93. Η ΑΕΚ πάει «τρένο» για το πρωτάθλημα και θέλει να επισφραγίσει την ανωτερότητα της με το νταμπλ. Πρώτο ματς με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκης και ήττα με 1-0, με την ΑΕΚ να παίζει με δέκα ελέω αποβολής του Μητρόπουλου. Στη ρεβάνς, η Ενωση έκανε γιο γιο τον Ολυμπιακό, άνοιξε από νωρίς το σκορ με τον Δημητριάδη και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Ο Ολυμπιακός πέτυχε δύο γκολ, αλλά η ΑΕΚ άγγιξε μια επική πρόκριση κάνοντας ανατροπή στο δεύτερο μέρος του έξτρα χρόνου και νικώντας τελικά με 3-2.

Η πρώτη «κιτρινόμαυρη» πρόκριση επί του Ολυμπιακού στα ημιτελικά, ήρθε την περίοδο 1996-97. Η ΑΕΚ επικράτησε κατά κράτος στη Νέα Φιλαδέλφεια, μολονότι έπαιζε με εννιά παίκτες. Ακόμα είναι ζωντανή η εικόνα του Αλεξανδρή, να πανηγυρίζει σαν τρελός το γκολ στο 90’ με το οποίο μείωσε σε 2-1. Στη ρεβάνς του Καραϊσκάκης, η ΑΕΚ ισοπέδωσε τον Ολυμπιακό και πήρε την πρόκριση με νέα νίκη με 1-0.

Η τελευταία συνάντηση ως τη φετινή, είναι αυτή του 2004-05. Το πρώτο ματς στο ΟΑΚΑ ήταν μια μαγική εικόνα με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 1-0, αλλά την ΑΕΚ να έχει πέντε δοκάρια! Στη ρεβάνς του Καραϊσκάκης, η ΑΕΚ προηγήθηκε και έστειλε το ματς στην παράταση, αλλά με διαιτητικά όργια ωθήθηκε σε ήττα με 2-1 και αποκλεισμό.

ΑΕΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

1948-49                Μονό ματς (Λεωφόρος)               ΑΕΚ – Ολυμπιακός          2-1

(21’ Ξένος, 76’ Μαρόπουλος – 34’ Χατζησταυρίδης)

1967-68                Μονό ματς (Καραϊσκάκης)         Ολυμπιακός – ΑΕΚ          2-1

(18’ Βασιλείου, 55’ Μποτίνος – 75’ Παπαγεωργίου)

1992-93                Πρώτο ματς (Καραϊσκάκη)          Ολυμπιακός – ΑΕΚ          1-0

(74’ Βαϊτσης)

1992-93                Επαναληπτικός (Νέα Φιλαδέλφεια)       ΑΕΚ – Ολυμπιακός          3-2

(3’, 111’ Δημητριάδης, 114’ Αλεξανδρής – 94’ Μητσιμπόνας πεν., 108’ Μπατίστα)

1996-97                Πρώτος ματς (Νέα Φιλαδέλφεια)            ΑΕΚ – Ολυμπιακός          2-1

(46’ Μπατίστα, 73’ Κασάπης – 90’+ Αλεξανδρής)

1996-97                Επαναληπτικός (Καραϊσκάκη)   Ολυμπιακός – ΑΕΚ          0-1