Γιατί πάντα η ΑΕΚ τους τιμωρούσε (VIDEO)

Η μάχη μοιάζει προαιώνια. Και είναι σχεδόν πάντα, σαν μια κόντρα δύο κόσμων. Του καλού και του κακού. Η ΑΕΚ επέστρεψε και έδειξε άμεσα τη δυναμική της. Αρχικά κόβοντας το ψευδοαήττητο πρωτάθλημα που ήθελε να κατακτήσει ο Ολυμπιακός και πέρυσι κάνοντας πάρτι σε κάθε συναπάντημα με την ομάδα του Πειραιά. Όπως τόσες και τόσες φορές. Βλέπετε, η ΑΕΚ είχε πάντα έναν μοναδικό τρόπο να τιμωρεί την «κόκκινη» αλαζονεία.

Ακόμα και αν η έδρα λέγεται Ηράκλειο, Νέα Σμύρνη ή Ολυμπιακό Στάδιο. Ακόμα και αν είναι η άδεια Νέα Φιλαδέλφεια με διαιτητή τον Δημητρόπουλο. Ακόμα και αν η μπάλα χτυπάει στο τείχος και ο Ολυμπιακός κερδίζει στις καθυστερήσεις. Όσο υπήρχε η φυσική έδρα της ΑΕΚ, από το 1959 ως το 2003, ο φιλοξενούμενος γνώρισε 16 ήττες, πήρε 17 ισοπαλίες και κατάφερε να πάρει (πότε με απίστευτα τερτίπια της μπάλας, πότε με διαιτητικές αλητείες και ελάχιστες φορές στα ίσα) 11 νίκες στα πλαίσια της Α’ Εθνικής.

Για να είμαστε πάντως πιο ακριβείς, το 0-0 του 1962 έλαβε χώρα στη Λεωφόρο, το 0-0 του 1986 και το 0-1 του 1987 στη Ρόδο, το 1-2 και το 1-0 του 1991 (με Μπατίστα στο 90’!) στη Ρόδο και το 1-2 του 2001 στο Ηράκλειο.

Όπως βλέπετε, στις έξι φορές που η ΑΕΚ αναγκάστηκε να φιλοξενήσει τον Ολυμπιακό ξενιτεμένη, νίκησε μόνο μια φορά, ενώ ο Ολυμπιακός «έκλεψε» (παλιά μου τέχνη…) τρεις νίκες. Αλλά και από αυτές που πήρε στη Φιλαδέλφεια, μόνο το 1-5 του 1973 δεν μπορεί να αμφισβητηθεί.

Βέβαια, η ΑΕΚ είχε τη μερίδα του λέοντος. Και κάποιες από τις νίκες της είναι πραγματικά ιστορικές. Ξεχωρίζουν:

• η πρώτη του 1960 με 1-0 (μία μέρα νωρίτερα ο Νεστορίδης είχε προβλέψει στην ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΗΧΩ πού ακριβώς θα έστελνε την μπάλα!)
  • το 4-1 του 1961, ξανά με τον Νέστορα ηγέτη, το 1-0 του 1967 με γκολ του Μίμη στο 88’, το 2-1 του 1968 με τα γκολ του Κώστα Νικολαϊδη που έκρινε τον τίτλο
  • το 1-0 του 1977 λίγες μέρες πριν την ιστορική ρεβάνς με την ΚΠΡ, όταν ο Μαύρος έβαλε δύο γκολ στους Αγγλους, αν και τον είχαν σακατέψει οι γάβροι από την Κυριακή
  • το 2-0 του 1978 που έπρεπε να είχε λήξει 7-0, πάλι με δύο γκολ του Μαύρου, ένα χαμένο πέναλτι, δύο άκυρα γκολ και… δεκάδες ευκαιρίες
  • το 2-1 του 1981, ξανά με δύο γκολ του Θωμά που τους κάρφωνε όπου τους έβρισκε
  • η νίκη στη Ρόδο με γκολ του Ντανιέλ στο 90’
  • το 3-1 του 1993 που οριστικοποίησε τον τίτλο την τελευταία αγωνιστική και βέβαια
  • οι τρεις σερί νίκες από το 1997 ως το 1999

[ads1]

Συνολικά, η ΑΕΚ ως γηπεδούχος στα ματς με τον Ολυμπιακό στην Α’ Εθνική έχει 21 νίκες, 21 ισοπαλίες και 16 ήττες, ενώ τα γκολ είναι 67-62 υπέρ της. Ως το 1999, η υπεροχή ήταν πολύ πιο εντυπωσιακή. Καιρός να αποκαταστήσουμε την τάξη.

ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΑΕΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΣΤΗΝ Α ΕΘΝΙΚΗ

[ads1]

1959-60: 10/1/60, 10η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-0

1’ Νεστορίδης

1960-61: 4/6/61, 26η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 4-1

55’ Παπαποστόλου, 64’ Σταματιάδης, 80’ , 87’ Νεστορίδης-33’ Ψύχος

1961-62: 1/10/61, 4η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-0

1962-63: 26/5/63, 27η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 2-2

18’ αυτ. Στεφανάκος, 41’ Παπαϊωάννου-48’ Σιδέρης, 63’ Γρηγοριάδης

1963-64: 22/9/63, 2η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-2

40’, 90’ Σιδέρης

1964-65: 27/6/65, 30η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 3-3

7’ Παπαϊωάννου, 49’ και 75’ Παπαγεωργίου-30’ Βασιλείου, 81’ Μποτίνος, 89’ Σιδέρης

1965-66: 12/12/65, 3η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-2

63’ Βασιλείου, 80’ Αγανιάν

1966-67: 29/1/67, 14η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-0

88’ Παπαϊωάννου

1967-68: 31/3/68, 26η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 2-1

47’ , 84’ Νικολαίδης-27’ Ζαντέρογλου

1968-69: 2/3/69, 22η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-1

85’ Σιδέρης

1969-70: 8/2/70, 19η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-0

29’ Παπαϊωάννου

1970-71: 6/12/70, 11η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 2-0

50’ Πομώνης, 72’ αυτ. Παπάς

1971-72: 31/10/71, 7η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-1

54’ Παπαϊωάννου-24’ Συνετόπουλος

1972-73: 26/11/72, 7η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-5

58’ Νικολαίδης-35’ Τριαντάφυλλος, 48’ Αργυρούδης, 50’ Δεληκάρης, 55’ Γιούτσος, 60’ Συνετόπουλος

1973-74: 8/12/73, 9η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-0

1974-75: 29/12/74, 11η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-0

1975-76: 7/3/76, 19η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-1

42’ Βάγκνερ-65’ Κρητικόπουλος

1976-77: 13/3/77, 22η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-0

16’ Βάγκνερ

1977-78: 29/1/78, 19η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 2-0

14’ και 54’ Μαύρος

1978-79: 18/2/79, 20η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-0

1979-80: 23/12/79, 11η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-1

27’ Κοκολάκης

1980-81: 21/9/80, 3η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 2-1

14’, 33’ Μαύρος-18’ Στ. Παπαδόπουλος

1981-82: 22/11/81, 9η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 2-2

12’ , 81’ Μαύρος-9’ Νικολούδης, 54’ πεν. Λεμονής

1982-83: 13/3/83, 22η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-1

40’ Μαύρος-64’ Αναστόπουλος

1983-84: 26/2/84, 22η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 2-1

78’ , 87’ Μαύρος-64’ Αναστόπουλος

1984-85: 12/5/85, 27η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-1

62’ Σάντμπεργκ-57’ Περσίας

1985-86: 1/2/86, 19η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-0

1986-87: 2/11/86, 7η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-1

76’ Ξανθόπουλος

1987-88: 31/1/88, 17η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 2-0

1’ Πατίκας, 48’ πεν. Νίλσεν

1988-89: 7/1/89, 14η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-2

51’ Πεπές-8’ Ντέταρι, 79’ Χαντζίδης

1989-90: 22/10/89, 6η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-0

1990-91: 6/2/91, 15η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-0

90’ Μπατίστα

1991-92: 2/2/92, 18η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-1

45’ Δημητριάδης-38’ Τσαλουχίδης

1992-93: 6/6/93, 34η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 3-1

1’ Σλίσκοβιτς, 22’ πεν. και 73’ πεν. Δημητριάδης-34’ Τσαλουχίδης

1993-94: 1/12/93, 13η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-2

19’ Προτάσοφ, 39’ Κρίστενσεν-89’ Αγορογιάννης

1994-95: 1/4/95, 26η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 2-2

17’ πεν. Σαραβάκος, 78’ Σταματής-43’ και 60’ Μπατίστα

1995-96: 28/10/95, 8η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-1

88’ Κωστής-81’ Καλαντζής

1996-97: 13/1/97, 15η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 2-0

43’ Νικολαίδης, 67’ Κωστής

1997-98: 2/2/98, 20η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-0

67’ Μαρτσέλο

1998-99: 31/1/99, 17η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 2-0

10’ Μπατίστα, 44’ Νικολαίδης

1999-00: 15/11/99, 6η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-2

64’ πεν. Τζόρτζεβιτς, 90’ Τζιοβάνι

2000-01: 26/2/01, 20η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-2

36’ Τσάρτας-19’ Γιαννακόπουλος, 29’ Τζόρτζεβιτς

2001-02: 20/1/02, 12η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 2-3

9’ Νικολαϊδης, 42’ Τσάρτας-Αλεξανδρής, Ζιοβάνι, 92’ Τζόρτζεβιτς

2002-03: 9/11/02, 7η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-1

44’ Νικολαϊδης-30’ Τζόρτζεβιτς

2003-04: 26/10/03, 8η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-1

66’ Στολτίδης

2004-05: 7/11/04, 7η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-0

2005-06: 2/10/05, 5η αγ. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-3

41’ Αλεξόπουλος – 54’ πεν. Τζόρτζεβιτς, 87’ Κωνσταντίνου, 89’ Οκκάς

2006-07: 4/2/07, 20η αγ. ΑΕΚ – Ολυμπιακός 3-3

28’ Νικοπολίδης αυτ., 47’ Κωνσταντίνου αυτ., 71’ Καμπάνταης – 45’ Τζόρτζεβιτς, 45’+ Ριβάλντο, 62’ Σέζαρ

2007-08: 30/3/08, 27η αγ. ΑΕΚ – Ολυμπιακός 4-0

10’ Μπλάνκο, 12’ Εντίνιο, 32’ Λυμπερόπουλος, 60’ Καφές

[ads1]

2008-09: 1/2/09, 20η αγ. ΑΕΚ – Ολυμπιακός 0-1

5’ Γκαλέτι

2009-10: 23/9/09, 1η αγ. ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-2

65’ Νέμεθ – 43’, 55’ Τοροσίδης

2010-11: 27/11/10, 12η αγ. ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-0

90’ Μπλάνκο

2011-12: 15/10/11, 6η αγ. ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-1

43’ Λεονάρντο – 23’ Μιραλάς

2012-13: 11/11/12, 10η αγ. ΑΕΚ – Ολυμπιακός 0-4

23’ Αμπντούν πεν., 57’, 88’ Μήτρογλου, 85’ Φουστέρ

2015-16: 13/2/16, 22η αγ. ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-0

78’ Βάργκας

2016-17: 19/2/17, 21η αγ. ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-0

34’ Αϊντάρεβιτς

2017-18: 24/9/17, 5η αγ. ΑΕΚ – Ολυμπιακός 3-2

64’, 80’ Χριστοδουλόπουλος, 89’ Μάνταλος – 22’ Μάριν, 46’ Οφόε

2018-19: 7/10/18, 6η αγ. ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-1

90’ Μπακασέτας – 58’ Φορτούνης