Άγγιξε το θαύμα η ΑΕΚ (VIDEO)

Μία σπουδαία ποδοσφαιρική παράσταση έδωσε η ΑΕΚ, μία ημέρα σαν σήμερα το 1971, κόντρα στην σπουδαία Ίντερ. Η Ένωση υποδεχόταν την ομάδα του Μιλάνου για τη φάση των «32» του Πρωταθλητριών, στη ρεβάνς της ήττας της με 4-1.

Οι φίλαθλοι του «Δικέφαλου» πίστεψαν στο θαύμα της πρόκρισης γεμίζοντας τις εξέδρες τη Νέας Φιλαδέλφειας. Ένα θαύμα που έγινε ακόμη δυσκολότερο στο 17’ όταν οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ματσόλα. Παρόλα αυτά οι παίκτες της ΑΕΚ δεν το έβαλαν κάτω ανατρέποντας την εις βάρος τους κατάσταση μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με τους Βεντούρη (29’) και Παπαϊωάννου (45’) ξαναβάζοντας τους «κιτρινόμαυρους» στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Ωστόσο, τα πάντα τελείωσαν στο 76’ με το τέρμα του Μπονισένια. Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 χάρις στο τέρμα του Νικολαΐδη στο 89’. Ο «Δικέφαλος» μπορεί να μην προκρίθηκε στην επόμενη φάση, όμως η νίκη του προκάλεσε αίσθηση, αφού η Ίντερ θεωρούταν υπερδύναμη εκείνη την περίοδο. Μάλιστα έφτασε μέχρι τον τελικό γνωρίζοντας την ήττα από τον Άγιαξ.