Στο «μικροσκόπιο» οι 11 κόντρα στον Παναθηναϊκό

Η ΑΕΚ έκανε τεράστια προσπάθεια κόντρα στον Παναθηναϊκό, όμως παρά την προσπάθεια 50 αγωνιστικών λεπτών η Ένωση δεν κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη μεγάλη νίκη σε ντέρμπι. Η Βασίλισσα έμεινε με την προσπάθεια και με το “τι θα γινόταν αν…” να την βασανίζει, σε μια αναμέτρηση που βρήκε μεγάλα σουτ, αλλά όχι τόσα όσα θα μπορούσαν να της χαρίσουν τη νίκη στο μεγάλο παιχνίδι του ΟΑΚΑ.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε έναν προς έναν τους παίκτες της ΑΕΚ μέσα από την κριτική του enwsi.gr:

Ρόκο Λένι Ούκτς: Ο «μαέστρος» από τα πρώτα λεπτά έδειξε πως ξέρει πώς να ανταποκριθεί σε τέτοια παιχνίδια. Έδωσε λύσεις, την ίδια στιγμή που από τα χέρια του περνούσαν σχεδόν όλες οι φάσεις της ΑΕΚ. Θα μπορούσε να γίνει ο ήρωας της βραδιάς στο φινάλε, αλλά το -δύσκολο- floater του δεν βρήκε στόχο.

Ντόνι ΜακΓκραθ: Έβαλε μεγάλα σουτ στο τέταρτο δεκάλεπτο και παρολίγον να γινόταν ήρωας από το… πουθενά. Προσπάθησε να βοηθήσει στην οργάνωση του παιχνιδιού, όμως δεν απέφυγε τα λάθη. Είχε αρκετά προβλήματα με το μαρκάρισμα του Καλάθη.

Τσινεμέλου Ελονού: Πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στα.. θηρία. Δεν απέφυγε ξανά τα «χαζά» φάουλ, όμως είχε και ενέργεια, αλλά και διάθεση να προσφέρει μέχρι τέλους. Πολύ καλός όσο αγωνίστηκε.

Ντούσαν Σάκοτα: Ο αρχηγός προσπάθησε να δώσει το κάτι παραπάνω. Αντιμετώπισε προβλήματα με το μαρκάρισμα του Σίνγκλετον και αυτό φαινόταν, όμως δεν άφησε καμία φάση να πάει χαμένη. Είχε θετική εικόνα, όντας μόνιμη πηγή κινδύνων.

Κώστας Βασιλειάδης: Για μία ακόμα φορά δεν κατάφερε να βοηθήσει επιθετικά, μένοντας στο μηδέν. Δεν πήρε προσπάθειες, δεν έδωσε λύσεις, παρά την μεγάλη διάθεση που είχε για να βοηθήσει την Βασίλισσα στο ντέρμπι.

Δημήτρης Χαριτόπουλος: Μπήκε στο παρκέ με σκοπό να ρίξει ξύλο και να βγάλει από τον ρυθμό τους, τους ψηλούς του Παναθηναϊκού. Τηρουμένων των αναλογιών δεν ήταν κακός στο διάστημα που έπαιξε.

Μάικλ Ντίξον: Για τον ρόλο και την ποιότητά του έπαιξε λίγο. Προσπάθησε να βοηθήσει την ομάδα στο πρώτο ημίχρονο, όπου είχε 2-3 καλές στιγμές, όμως δεν ανταποκρίθηκε στα «θέλω» του αγώνα. Θεατής στο φινάλε για λόγους τακτικής.

Γιαννούλης Λαρεντζάκης: Προσπάθησε να βοηθήσει στο κομμάτι της οργάνωσης, όπου είχε 6 ασίστ τις 5 στο πρώτο ημίχρονο. Είχε τσαμπουκά και ένταση στο παιχνίδι του και προσπάθησε να το βγάλει και στο παρκέ, Ήταν θετικός στο διάστημα που αγωνίστηκε.

Μπραντ Νιούλεϊ: Είχε θετική παρουσία σε άμυνα και επίθεση. Έδωσε λύσεις με τα τρίποντα, βάζοντας ένα πολύ σημαντικό σουτ, όπου βοήθησε την Βασίλισσα να ανατρέψει το σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο. Του καταλόγισαν ένα φάουλ το οποίο δεν υπάρχει με το σκορ στο 77-76.

Δημήτρης Μαυροειδής: Πολύ καλή εμφάνιση και με τεράστια αποθέματα ενέργειας σε όλο το διάστημα που αγωνίστηκε. Πάλεψε με νύχια και με δόντια απέναντι στον Μπουρούση και τους άλλους αθλητικούς ψηλούς των «πράσινων». Η τάπα που του καταλόγισαν ως φάουλ σηκώνει μεγάλη συζήτηση.

Λουκάς Μαυροκεφαλίδης: Ο «Λου» είχε ρυθμό παρά τα φάουλ του. Ήταν πολύ καλός στο διάστημα που αγωνίστηκε και άκρως αξιόπιστος στο επιθετικό κομμάτι. Έβαλε τα σουτ, ενώ και στο παιχνίδι με πλάτη ήταν εξίσου αποτελεσματικός.