Σοβαρεύτηκε και έκανε πλάκα

Για ένα ημίχρονο, η ΑΕΚ έκανε δύσκολη τη ζωή της στην Αμαλιάδα. Παίζοντας άμυνα με τα μάτια (42 πόντους στο σύνολο), σπάζοντας τα καλάθια με συνεχόμενα άστοχα τρίποντα, η Ενωση επέτρεπε στον μαχητικό Κόροιβο να βρίσκεται κοντά στο σκορ και να ελπίζει στην έκπληξη. Αλλά οι εποχές των δώρων, έχουν τελειώσει. Με άμυνα για σεμινάριο στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Μανωλόπουλου εκμεταλλεύθηκε την ποιοτική διαφορά της και την υπεροπλία κάτω από το καλάθι και νίκησε τελικά εύκολα με 89-63. Μεγάλοι πρωταγωνιστές στην «κιτρινόμαυρη» επικράτηση οι Ντούσαν Σάκοτα και Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ενώ έδωσε πολύτιμες λύσεις όποτε απαιτήθηκε ο Ούκιτς.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα στην Αμαλιάδα. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και με τον Κόροιβο να βρίσκει λύσεις από Πόλαρντ και ΜακΛέλαν καμία από τις δύο ομάδες δεν δημιουργούσε διαφορά (7-6, 5’). Ο Ντούσαν Σάκοτα φώναξε παρών στο παιχνίδι και έβαλε σε θέση οδηγού την Βασίλισσα με δικά του καλάθια (10-11, 7’). Όχι για πολύ, όμως, καθώς οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τους Πόλάρντ και ΜακΛέλαν το προβάδισμα άλλαξε χέρια (16-13, 8’). Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης φώναξε παρών στο παιχνίδι και χάρη σε δικά του καλάθια ανέτρεψε την κατάσταση, μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου, για το 21-22 της ΑΕΚ. Σάκοτα και Νιούλεϊ μπήκαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με δικά τους καλάθια η ΑΕΚ δημιούργησε διαφορά (23-30, 12’). Ο Κόροιβος προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, όμως Ελονού και Νιούλεϊ δεν το επέτρεψαν (27-34, 14’). Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις, σε άμυνα και επίθεση και ο Πόλαρντ κατάφερε να ισοφαρίσει (34-34, 16’). Η Ένωση έβρισκε λύσεις και διατηρούσε το προβάδισμά της με Νιούλεϊ και Ούκιτς (35-38, 17’). Οι προσπάθειες του Μιχάλογλου ανέτρεψαν πλήρως την εικόνα του αγώνα, με τον Κόροιβο να παίρνιε προβάδισμα (42-41, 19’). Ο Ρόκο Λένι Ούκιτς, όμως είπε την… τελευταία λέξη στο πρώτο ημίχρονο για το 42-44 της Βασίλισσας.

Με γρήγορο ρυθμό άρχισε το δεύτερο μέρος και τον Κόροιβο να εξακολουθεί να βάζει… δύσκολα στην ΑΕΚ. Η Βασίλισσα, όμως έβρισκε λύσεις με Ελονού και Σάκοτα, διατηρώντας το προβάδισμα (50-51, 24’). Τα τρίποντα των Νιούλεϊ και Ούκιτς έφεραν εξτρά ώθηση στην ΑΕΚ (52-57, 25’). Εν συνεχεία ανέλαβε δράση ο Μαυροκεφαλίδης και η διαφορά αυξήθηκε ακόμα περισσότερο (52-61, 26’). Η Βασίλισσα συνέχισε στο ίδιο τέμπο. Ο Κόροιβος δεν είχε λύσεις και με τον ΜακΓκραθ κατάφερε να ανεβάσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά (54-66, 29’). Ο Λαρεντζάκης σκόραρε στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου και έστειλε στο +14 την Ένωση (54-68). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ δεν άφησε το πόδι από το γκάζι. Τουναντίον, συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κράτησε το προβάδισμα σε υψηλά επίπεδα. Σε αυτό έφερε ευθύνη ο Ντίξον (54-75, 34’). Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να μειώσουν και χάρη σε ΜακΓκραθ και Λαρεντζάκη η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα (59-79, 36’). Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με την ΑΕΚ να επιστρέφει με εμφατικό τρόπο στις νίκες, χάρη στο τελικό 63-89 στο κλειστό της Ήλιδας.

Δείτε πως μετέφερε ζωντανά την αναμέτρηση και πως σχολίασαν οι συντάκτες του enwsi.gr, πατώντας εδώ

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 42-44, 54-68, 63-89.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Γκότσερ 20 (2), Σταρκς 8, Μιχάλογλου 7 (1), Σανέ 3, ΜακΛέλαν 9, Σαχπατζίδης, Χατζηνικόλας, Σπυριδωνίδης 4, Αποστολίδης, Πόλαρντ 12.
ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ούκιτς 9 (2), ΜακΓκράθ 9 (1), Ελονού 2, Σάκοτα 18 (2), Βασιλειάδης, Χαριτόπουλος 1, Ντίξον 11, Λαρεντζάκης 7 (1), Νιούλεϊ 8 (1), Μαυροειδής 6, Μαυροκεφαλίδης 15 (1), Τσαλμπούρης 3 (1).