«Παίξτε καλύτερη άμυνα!»

Υπό άλλες συνθήκες η νίκη κόντρα στην Γαλατασαράι και με καλάθι στο φινάλε, θα ήταν μια πολύ ευχάριστη είδηση για όλους εντός της ΑΕΚ. Υπήρχε κάποιος, όμως, που ήταν αρκετά προβληματισμένος και φρόντισε να το εκφράσει στους παίκτες του. Ο Γιούρι Ζντοβτς είχες αρκετά παράπονα για την εικόνα του δευτέρου μέρους και δεν δίστασε να τα εκφράσει όταν όλα είχαν τελειώσει, στο τέλος του αγώνα.

Άλλωστε, η ΑΕΚ κινδύνεψε να χάσει ένα παιχνίδι που έμοιαζε δικό της στο πρώτο μέρος, όταν και προηγήθηκε με 52-31 (52-33 σκορ ημιχρόνου), ενώ στο 27ο λεπτό το σκορ ήταν 70-52. Κι όμως, η τουρκική ομάδα με… come back διαρκείας επανήλθε στο ματς και έκανε.. ζημιά στα αμυντικά πλάνα του Ζντοβτς και των συνεργατών του.

Για τον λόγο αυτό, μάλιστα, ο Σλοβένος προπονητής κράτησε για αρκετή ώρα τους παίκτες του στα αποδυτήρια και τους έκανε παρατηρήσεις, οι οποίες σχετίζονταν με την αμυντική εικόνα τους στο δεύτερο ημίχρονο. «Πρέπει να παίζουμε καλύτερη άμυνα, δεν είναι δυνατόν να χάνουμε τέτοιες διαφορές έτσι», ήταν μερικά απ’ όσα είπε το «ξανθό σκυλί» στους παίκτες του, θέλοντας να… κρούσει τον κώδωνα του κινδύνου ενόψει των επίσημων υποχρεώσεων της ομάδας.