Πέρασε αέρας από το Ρέθυμνο η ΑΕΚ και πάει φουλ για κούπα!

Η ΑΕΚ ταξίδεψε στην Κρήτη με σκοπό να γυρίσει με δύο νίκες. Η πρώτη, έγινε σήμερα όπου η Ενωση πέρασε αέρας από το Ρέθυμνο επικρατώντας εμφατικά με 95-90 και τώρα θέλει την…καλή νίκη στον μεγάλο τελικό του Σαββάτου για να σηκώσει την κούπα! Η ΑΕΚ είχε εντυπωσιακή υπεροπλία σε όλες τις θέσεις και όταν έσφιξε την άμυνα της και κυριάρχησε κάτω από το καλάθι δεν είχε αντίπαλο. Εκπληκτικό ματς ο Μαυροειδής, σούπερ στο φινάλε ο Χάρις, οργάνωσε εντυπωσιακά ο Γκριν, εξαιρετικό το ντεμπούτο του Πάντερ.

Ο Σάκοτα ξεκίνησε με τον Ατιτς στην αρχική πεντάδα, αλλά η ΑΕΚ είχε εκ νέου τα γνωστά άχρωμα και άοσμα ξεκινήματα. Παίζοντας άμυνα με τα μάτια, επέτρεπε στο Ρέθυμνο να σουτάρει πολλά ελεύθερα σουτ από μακριά και να φτάσει στην πρώτη περίοδο στους 29 πόντους! Εάν μάλιστα η ΑΕΚ δεν είχε τον φοβερό και τρομερό Χάντερ, που πέτυχε τους οκτώ πόντους της ομάδας, τότε θα μπορούσε να είχε μεγάλα προβλήματα.

Η Ενωση ζοριζόταν κάτω από το καλάθι, με τον Τζέιμς να μην ακολουθεί τους αθλητικούς αντιπάλους τους. Το χειρότερο είναι πως οι «κιτρινόμαυροι» δεν έκαναν καν φάουλ για να σταματήσουν τους αντιπάλους τους. Μοιραία, ο Σάκοτα άλλαξε πολλές από τις αρχικές επιλογές του και με την είσοδο των Βασιλόπουλου, Σάκοτα, Μαυροειδή, η κατάσταση βελτιώθηκε. Η ΑΕΚ έσφιξε την άμυνα, έλεγξε τα ριμπάουντ και άρχισε να βρίσκει επιθετικό ρυθμό.

Η διαφορά των επτά πόντων που τελείωσε η πρώτη περίοδος (29-22), ροκανίστηκε σε δύο λεπτά!  Η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με 30-29 με βολές του Πάντερ, που έκανε το ντεμπούτο του σε θέση «2». Η Ενωση σταμάτησε το γρήγορο παιχνίδι των Κρητικών, έφερε την μπάλα μέσα στο καλάθι και έφερε ισορροπία στο ματς.

Ωστόσο, το Ρέθυμνο πίεσε στην άμυνα και η ΑΕΚ στέρεψε από επιθετικές λύσεις, με τον Πάντερ να μην πατά – εύλογα – καλά στις προσπάθειες που πήρε. Η άμυνα είχε και πάλι κενά, τα προβλήματα κάτω από το καλάθι εμφανίστηκαν ξανά μετά την αντικατάσταση του Μαυροειδή και η Ενωση δεν μπορούσε να περάσει μπροστά.

Χάνοντας πολλά ριμπάουντ (μόλις 16 έναντι 27 του Ρεθύμνου), η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να περάσει μπροστά μετά το 12’ και το ημίχρονο έκλεισε με τους Κρητικούς να προηγούνται με τρεις (46-43). Στα θετικά αυτού του διαστήματος τα υψηλότατα ποσοστά σε δίποντα (52%) και βολές (84%), αλλά και η δημιουργικότητα με 11 ασίστ. Πάντως, πέραν των ριμπάουντ, μαύρη τρύπα ήταν και το μακρινό σουτ.

Ο Σάκοτα επανέφερε τον Χάντερ με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και με τον Βασιλόπουλο στην πεντάδα η ΑΕΚ άρχισε να κυριαρχεί στα ριμπάουντ και να μπει για τα καλά στο παιχνίδι. Ωστόσο, εκεί άρχισαν τα λάθη. Η Ενωση είχε τουλάχιστον τρεις ευκαιρίες να πάρει κεφάλι στο σκορ και τις ξόδεψε με κωμικό τρόπο. Ο Σάκοτα έπαιζε με ψηλό σχήμα για να ελέγξει ψηλά, αλλά με τρεις κοντούς το Ρέθυμνο κρατούσε.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στους οκτώ (64-56), αλλά ο Πάντερ με το πρώτο τρίποντο και πέντε πόντους συνολικά, μείωσε 3’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου στο καλάθι. Ο Σάκοτα χρησιμοποίησε μαζί Πάντερ και Χάρις για να βρει λύσεις επιθετικά, αλλά το Ρέθυμνο «ψήλωσε» την ομάδα του, κέρδισε ριμπάουντ και με τον Μούντι να φτάνει στους 20 πόντους, έκλεισε στο +4 (69-65).

Στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με καλάθι του Μαυροειδή δύο λεπτά μετά την έναρξη. Πήρε μπροστά ο Χάρις, ο Μαυροειδής κυριαρχούσε κάτω από τη ρακέτα και από τη στιγμή που σταμάτησε να σκοράρει ο Μούντι, η ΑΕΚ έφερε το ματς στα μέτρα της. Η Ενωση ήλεγχε απόλυτα τα ριμπάουντ, έπαιζε εξαιρετική άμυνα και εγκλώβισε το Ρέθυμνο.

Ο Χάρις έβγαζε…φωτιές, ο Μαυροειδής είχε σκεπάσει τα καλάθια και η ΑΕΚ αύξανε συνεχώς τη διαφορά, που είχε διψήφιο αριθμό με καλάθι του Γκριν, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε (86-76). Η Ενωση αντέδρασε σωστά στην πίεση που άσκησε το Ρέθυμνο στο φινάλε, οι βολές των Σάκοτα και Χάρις έδωσαν τους πόντους που κρατούσαν τη διαφορά σε απόσταση ασφαλείας και με τρίποντο του Τζέιμς το ματς τελείωσε και τυπικά.

Δείτε πως μετέφερε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (N. Σάκοτα): Πάντερ 10, Τζέιμς 7, Γκριν 10, Χάρις 23, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 8, Βασιλόπουλος 3, Άτιτς, Μαυροειδής 18, Καββαδάς 3, Χάντερ 13

Ρέθυμνο (N. Βετούλας): Άρμστεντ 8, Ντάνιελς 2, Γκούντγουιν 19, Κώττας, Χριστοδούλου 5, Μούντι 25, Στεφανίδης 1, Λι, Γιαννόπουλος, Μόρισον