Νίκη του Αμαρουσίου επί της Εθνικής Παλαιστίνης

Με νίκη του Αμαρουσίου (77-70) επί της Εθνικής Παλαιστίνης στην παράταση ξεκίνησε η τελική φάση του Διεθνούς Τουρνουά Μπάσκετ U18 υπέρ της Ελληνοπαλαιστινιακής φιλίας, στο Κλειστό του Αγίου Θωμά.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά με την έναρξη του αγώνα και στο 5’ πήραν προβάδισμα 11-2, με το 1ο δεκάλεπτο τελείωνει στο +13 (19-6). Στο 2ο δεκάλεπτο η Εθνική Παλαιστίνης, μείωσε στους πέντε πόντους (33-28), με την ανάπαυλα του ημιχρόνου, στους τρεις πόντους (39-36), στο 25’, 62-59 στο 38’, με το τελικό σκορ (62-62) να οδηγεί τις δύο ομάδες στην παράταση.

Με επιμέρους σκορ 15-12, το Μαρούσι πήρε τη νίκη, προκρίθηκε στον αυριανό τελικό (02/12, 20:15) και περιμένει τον νικητή του ζευγαριού ΑΕΚ – Μίλων, που αγωνίζονται αυτή την ώρα.

Διαιτητές: Σκούτας, Θεοδωρόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 19-6, 33-28, 51-43, 62-62 (κ.α.), 77-70.

Μαρούσι (Ραλφ Μπρόμπεργκερ): Δημητρακόπουλος 2, Κατσίφης 2, Κούλιος 8 (2), Κακαρούγκας, Βεργίνης 4 (1), Δευτερέβος 6, Αθανασόπουλος 4, Κουρουπάς 3, Σπηλιόπουλος 19 (5), Ανδριανόπουλος 5 (1), Κωνσταντάρας 8, Μπέλσης, Ευμορφόπουλος 4, Γκουαλτιέρι 8 (1), Τσίρος 4, Χούμης.

Εθνική Παλαιστίνης (Φουάντ Ραμπιά): Τζαραϊσέ, Μπαχνάν, Σοκοκανί 30 (6), Μποσέ, Αλ-Μουμπαϊέντ 9 (2), Χαμτάν 13, Λαμπίμπ, Χουρί 11 (1), Τζαμπέρ, Κρετέμ, Ιμπραχίμ 7.