Μεγάλη νίκη της ΑΕΚ στην Πολωνία, ζωντανή στη μάχη της τετράδας

Νίκη τεράστιας βαθμολογικής σημασίας πέτυχε η ΑΕΚ στην Πολωνία, επικρατώντας της ουραγού Ρόζα Ράντομ με 69-63. Η Ενωση είχε και πάλι αρκετά ζητήματα, αλλά με εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, τουρμπίσιο τον Χάρις και φοβερό τον Ελόνου, έφτασε στις έξι νίκες σε 11 ματς και μπορεί να βλέπει με αισιοδοξία την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League. Η ΑΕΚ πήγε να κάνει τα εύκολα δύσκολα στην τελευταία περίοδο, όταν επέτρεψε στους Πολωνούς να μπουν στο παιχνίδι, αλλά με την ψυχή και το καθαρό μυαλό του Σάκοτα, η νίκη πήρε «κιτρινόμαυρο» χρώμα. Ηταν η πρώτη νίκη μέσα στο 2018 και όλοι ελπίζουν να είναι ένα νέο ξεκίνημα.

Η Ρόζα Ράντομ μπήκε καλύτερα στο παρκέ και βρήκε λύσεις από Πάντερ και Σοκολοφσκι (11-4, 4′), την ίδια στιγμή που η ΑΕΚ έβγαζε νευρικότητα στην επίθεση. Χάρις και Μαυροειδής έδωσαν λύσεις στην Ένωση, η οποία αντέδρασε και μείωσε (13-9, 6′). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο, όμως η ΑΕΚ πλησίασε ακόμα περισσότερο, χάρη στον Μάνι Χάρις (15-14, 8′). Ο Σζιμκιεβιτς ήταν αυτός που είπε την… τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο για το 17-14 της Ρόζα Ράντομ.

Η ΑΕΚ έβγαλε ενέργεια στην άμυνα, στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και με πολυφωνία στην επίθεση έφερε στα… ίσια το παιχνίδι (22-22, 12′). Ο Άουντα φώναξε παρών για την Ρόζα Ράντομ και οι Πολωνοί διατήρησαν τα ηνία του αγώνα (30-27, 16′). Η Ένωση δεν έχασε την επαφή της με το σκορ, χάρη σε Λαρεντζάκη και Σάκοτα (32-32, 17′). Ο Ελόνου ήταν ο κρυφός… άσος στο μανίκι του Σάκοτα, ανατρέποντας την κατάσταση (33-35, 19′). Οι «κιτρινόμαυροι» έβγαλαν την άμυνα και ο Ξανθόπουλος με 1 βολή διαμόρφωσε το 33-36, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο μέρος.

Με πολύ καλό ρυθμό μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο. Η άμυνα «έκλεισε» τους Πολωνούς και χάρη σε Τζέιμς και Χάρις η διαφορά αυξήθηκε (36-41, 22′). Ο Λαρεντζάκης φώναξε παρών και ο Τζέιμς με δικές του προσπάθειες έφερε σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (36-48, 24′). Η Ένωση διατήρησε τον έλεγχο και με τον Λαρεντζάκη να δίνει λύσεις η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο (39-43, 26′). Η Ρόζα Ράντομ, όμως, απάντησε και με τον Σζίμκιεβιτς να δίνει λύσεις μάζεψε τη διαφορά για το 43-53.

Η Ένωση διατήρησε τα ηνία του αγώνα, με τη διαφορά να παραμένει σε διψήφια επίπεδα (48-59, 32′). Η Ρόζα Ράντομ, όμως έβγαλε αντίδραση και με μπροστάρη τον Πάντερ, αλλά και τα πολλά άστοχα σουτ των παικτών του Σάκοτα, έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι (52-59, 35′). Τα μεγάλα σουτ του Πάντερ έφεραν την πολωνική ομάδα σε απόσταση… βολής (56-59, 36′). Η ΑΕΚ βρήκε μεγάλα σουτ από Σάκοτα και Χάρις (58-65, 38′). Ο αρχηγός της ΑΕΚ ανέλαβε δράση στα τελευταία λεπτά και οι δικές του προσπάθειες χάρισαν τη νίκη στην ΑΕΚ (62-69, 39′). Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με την ΑΕΚ να επιστρέφει στις νίκες.