Επιτέλους νίκη εκτός ΟΑΚΑ για την ΑΕΚ, νίκησε μετά από θρίλερ την Κύμη

Χρειάστηκε να αλλάξει ο χρόνος, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ. Η ΑΕΚ έφτασε επιτέλους στην πρώτη νίκη μακριά από το ΟΑΚΑ για το πρωτάθλημα, επικρατώντας στη Χαλκίδα της Κύμης με 79-77. Η εμφάνιση των «κιτρινόμαυρων» δεν ήταν καλή, έκαναν πολλά λάθη και βρίσκονταν πίσω στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Στο φινάλε όμως, το ξύπνημα του Γκριν, έδωσε στηρίγματα στους εξαιρετικούς Χάρις, Σάκοτα και Καββαδά και οδήγησαν στην τελική νίκη για την Ενωση. Πολλά ζητήματα στην κυκλοφορία της μπάλας, επείγει η απόκτηση παίκτη που θα βοηθήσει στην περιφέρεια.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η ΑΕΚ είχε πολλά ζητήματα στην κυκλοφορία της μπάλας. Η Κύμη έκλεισε τον Γκριν με πολλά νταμπλ τιμ, η μπάλα δεν περνούσε σωστά, με αποτέλεσμα τα λάθη να είναι πολλά. Οι λύσεις επιθετικά έρχονταν από την εντυπωσιακή παρουσία του Καββαδά, που δεν είχε αντίπαλο κάτω από το καλάθι και με διαδοχικά καρφώματα κρατούσε την ΑΕΚ σε επαφή με την ευβοιώτικη ομάδα στο σκορ. Ωστόσο, υπήρχαν ζητήματα με το μαρκάρισμα του Μακ Φάντεν – ο Λαρεντζάκης έκανε γρήγορα δύο φάουλ και δεν μπορούσε να ανταποκριθεί – και η Κύμη έκλεισε την περίοδο προηγούμενη με έξι πόντους (24-18).

Ζητήματα υπήρχαν στην επίθεση, όπου η ΑΕΚ είχε λύσεις μόνο μέσω Χάρις και Καββαδά. Ο Σάκοτα είδε το ζήτημα και αντέδρασε. Ο Ξανθόπουλος μπήκε στο παιχνίδι και έδωσε μεγάλες βοήθειες τόσο στο κατέβασμα της μπάλας, όσο και στο μαρκάρισμα του Μακ Φάντεν. Καθοριστική στη δεύτερη περίοδο ήταν η είσοδος του Σάκοτα που κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια και έδωσε λύσεις επιθετικά, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Μαυροειδής. Η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμό και με επιμέρους σκορ 22-18, βρέθηκε να χάνει στο τέλος του ημιχρόνου με ένα καλάθι (42-40).

Η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο έσφιξε την άμυνα της, κυρίως χάρη στον Καββαδά που ήταν φόβητρο στην άμυνα και ο πιο επικίνδυνος στην επίθεση (φορτώνοντας και με φάουλ τους αντίπαλους ψηλούς). Ωστόσο, για την Ενωση το πρόβλημα ήταν τα λάθη. Στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου η ΑΕΚ είχε φτάσει τα 12 (τα περισσότερα εκ των οποίων αβίαστα), έναντι μόλις ενός της Κύμης. Η ΑΕΚ πουλούσε μπάλες και έδωσε το δικαίωμα στην Κύμη να χτίσει μικρή διαφορά.

Επιθετικά την ΑΕΚ τραβούσε ο Μάνι Χάρις, που έκανε ορισμένες εκπληκτικές προσπάθειες. Ο Σάκοτα έριξε πάλι στο ματς Ξανθόπουλο, Σάκοτα και Μαυροειδή, επαναφέροντας το σχήμα που κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ντούσαν πήρε μπροστά και επιθετικά και κατάφερε με πέντε συνεχόμενους πόντους να κλείσει την ψαλίδα και η περίοδος βρήκε την ΑΕΚ πίσω με τέσσερις (60-56).

Η ΑΕΚ είχε πολλά προβλήματα στο αμυντικό κομμάτι και επέτρεπαν στην Κύμη να απειλεί από μακριά, ενώ στην επίθεση όλοι φαινόταν να περιμένουν τα πάντα από τους Χάρις και Σάκοτα. Οσα και να έβαζαν οι δύο τους όμως, εξαφανίζονταν από την άμυνα με τα μάτια. Η ΑΕΚ είχε πολλά προβλήματα στην κυκλοφορία, δυσκολευόταν ακόμα και να κάνει επαναφορά της μπάλας!

Όταν μπήκαν στο παιχνίδι και άλλοι παίκτες (καλάθια από Μπάρλοου, Γκριν και τρίποντο του Ξανθόπουλου), η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 67-67, πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Παράλληλα, ο Μαυροειδής έδωσε κάποιες λύσεις με ριμπάουντ. Η ΑΕΚ συνέχισε τα φτηνά λάθη, αλλά πήρε προβάδισμα με τον Γκριν (73-72).

Στο φινάλε η ΑΕΚ διατηρούσε το προβάδισμα με τις βολές του Σάκοτα και του Γκριν, αλλά δεχόταν καλάθι σε κάθε επίθεση της Κύμης. Ο Χάρις ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές και έδωσε προβάδισμα δύο πόντων για την Ενωση (78-76), 21 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ο Μακ Φάντεν αστόχησε σε τρίποντο, αλλά η αδράνεια της “κιτρινόμαυρης” άμυνας έδωσε βολές στην Κύμη, αλλά ο Μακ Γκι ήταν άστοχος, αλλά η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να πάρει ξανά το ριμπάουντ και πήρε σειρά για βολές ο Κάιζερ. Και αυτός ήταν άστοχος, βάζοντας μόνο 1/2.  Ο Γκριν κέρδισε φάουλ 7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ευστόχησε στη μία βολή, αλλά αυτή αρκούσε για την “κιτρινόμαυρη” νίκη.