Νίκησε Λαύριο και... προβλήματα η ΑΕΚ και "καλπάζει" προς την Α1 (66-74)

"Αλώνει" και την Τρίπολη και πλησιάζει στην Α1 η ΑΕΚ (17:00, LIVE Enwsi.gr)

polytarxouΆλλη μια σημαντική νίκη πήρε η ΑΕΚ, που επικράτησε στο Λαύριο με 66-74 της τοπικής ομάδας. Στο σημερινό παιχνίδι δεν αγωνίστηκε ο Στέφαν Νίκολιτς, ενώ κανονικά έπαιξαν οι Γκιζόγιαννης, Τσιάκος, Παπαντωνάκος και Παπαδιονυσίου που κατά την διάρκεια της εβδομάδας ήταν τραυματίες.

Η “Βασίλισσα” ανέβασε στροφές στα μέσα της δεύτερης περιόδου και με όπλο την άμυνα της, αλλά και τους Φαλέκα-Πολυτάρχου έφτασε στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα. Η ΑΕΚ είναι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 40 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τον Κόροιβο Αμαλιάδας στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Νωθρά ξεκίνησε τον αγώνα η ΑΕΚ, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στο Λαύριο να πετύχει κάποια καλάθια, κυρίως με σουτ τριών πόντων. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου κατάφερε να μειώσει με τα καλάθια των Παπαντωνάκου, Καράμπουλα και Πολυτάρχου και χάρη στις εύστοχες βολές των Γκιζόγιαννη και Δέσπου έγινε το 19-15. Οι παίκτες της Βασίλισσας μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν να φτάσουν και στο +10, όμως το Λαύριο μείωσε κυρίως χάρη στον Κακιούζη, για να διαμορφωθεί το 38-41 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η “Βασίλισσα” συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και έφτασε στο +14 (48-62) χάρη στα καλάθια των Τσιάκου, Φαλέκα και Τσιότρα, ενώ έληξε με τον Μιχάλη Πολυτάρχου να ευστοχεί σε ένα σουτ τριών πόντων. Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε με το Λαύριο να κάνει ένα σερί 7-0 (55-62). Ο Βαγγέλης Ζιάγκος πήρε τάιμ άουτ και έβαλε στο παρκέ τον Σπύρο Παναγιωταρά, ο οποίος έδειξε να “στρώνει” την ομάδα του στην επίθεση δίνοντας δύο ασίστ σε Γκιζόγιαννη και Τσιάκο, ο οποίος με 1/2 ελεύθερες βολές διαμόρφωσε το τελικό 66-74.

Διαιτητές: Θεονάς-Μπίκας-Καλογερόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 38-41, 48-62, 66-74

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κακιούζης 12, Μουμπάρακ, Τσίρος 2, Μανούσος 10, Σακελλαρίου 9 (1), Γιαννακόπουλος 20 (1), Κεσκενίδης, Περράκης 8 (2), Ψωμαδέρης, Χατζόπουλος 5 (1)

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παναγιωταράς 3, Παπαντωνάκος 5 (1), Φαλέκας 7, Καράμπουλας 13 (1), Πολυτάρχου 19 (5), Τσιότρας 3, Στούκας 1, Γκιζόγιαννης 8, Παπαδιονυσίου, Τσιάκος 13, Δέσπος 2